Pitná voda produkt dobre nezávislá práca. Zhrnutie exkurzie k studničke

Téma hodiny: Studnica zápasov.

Cieľ: Formovanie zručností pri práci s drevom, rozvoj tvorivej predstavivosti žiakov.

Ciele lekcie:

1. Predmet:

Naučte deti skladať kocku zo zápaliek;

Vytvárajte predstavy o organizácii práce;

Oboznámiť sa s materiálmi a pomôckami, základnými pravidlami správania a práce v triede;

Pestovať úctu k práci iných ľudí, túžbu drotiť, robiť prácu vlastnými rukami, predstaviť starú ruskú kultúru;

Naučte sa organizovať pracovisko.

Poznávacie:

Rozvíjať schopnosť formulovať odpovede na otázky učiteľa;

Regulačné:

Zabezpečiť formovanie schopnosti stanovovať ciele a plánovať svoje aktivity;

Podporovať rozvoj sebakontroly a sebaúcty;

Komunikatívne:

Podporovať rozvoj komunikačných schopností detí;

Zabezpečiť rozvoj dialogickej a monologickej reči;

Osobné:

Prispievať k formovaniu hodnotových smerníc a zmyslu činnosti na základe kognitívnych záujmov;

Pomôcť žiakom uvedomiť si spoločenskú, praktickú a osobnú hodnotu spoločných aktivít;

Rozšíriť tvorivé schopnosti žiakov rozvíjaním tvorivého myslenia.

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.

2.Sebaurčenie pre aktivitu..(nálada)

Zatvor oči. Predstavte si jasné slnko, zelenú lúku, divoké kvety. Nadýchnite sa vône tejto lúky. Zhlboka sa nadýchnite a teraz pomaly vydýchnite. ( Toto cvičenie stimuluje funkciu pľúc).

3. Vyjadrenie výchovnej úlohy.

Pieseň "No"

Chlapci, o čom je táto pesnička?

Kto vie, čo je studňa?

Existuje historický vzťah medzi slovami studňa, zvonček, kolobok, reťazová pošta? (Všetky slová majú historický koreň „KOLO“, čo znamená „okrúhle“)

Studňa bola pôvodne pramenná, obložená guľatinou vydlabanou z guľatiny.

Zamyslite sa nad tým, ako umelci zvečnili obraz studne na svojich obrazoch (prezentácia)?

Až do začiatku 20. storočia sa studňa vyrábala vo forme dreveného rámu, zvyčajne dubového. Zvyčajne bola nad zrubom inštalovaná brána alebo žeriav na zvýšenie vody. Otvor v studni bol zakrytý poklopom.

Studne, podobne ako pramene, jazerá a rieky, boli považované za posvätné miesta; Takmer každá obec mala svoj svätý prameň, ktorého voda bola považovaná za liečivú.

Až do začiatku 20. storočia sa pri studničkách a prameňoch prinášali obete, prísahy, sobáše.

So žeriavovými studňami sa spájali aj povery a povery. Niektorí verili, že studňa je zdrojom života, symbolom plodnosti. Iní si mysleli, že cez dieru v studni sa dá vstúpiť do podsvetia. Autor: ľudové znamenia Ak je voda v studni zakalená, prichádza dážď.

4.Práca na téme vyučovacej hodiny.

Aký produkt nás podľa vás čaká v tejto lekcii?

Pozrite sa na tento produkt. Z akých materiálov je vyrobený? Viete, že zápalky musíte používať veľmi opatrne. Pamätajte Zlaté pravidlo požiarna bezpečnosť: Zápalky nie sú hračkou pre deti (s deťmi sa rozpráva učiteľ)

Aké nástroje si myslíte, že budeme potrebovať?

Opakovanie pravidiel používania lepidla a nožníc.

Pravidlá bezpečnej práce s nožnicami

1. Udržujte svoj pracovný priestor uprataný.

2. Pred prácou skontrolujte funkčnosť nástrojov.

3 . Nepoužívajte voľné nožnice.

4. Pracujte len s použiteľným nástrojom: dobre nastavenými a nabrúsenými nožnicami.

5. Nožnice používajte iba na svojom pracovisku.

6. Počas práce sledujte pohyb nožov.

7. Umiestnite nožnice tak, aby krúžky smerovali k vám.

8. Krúžky nožníc posuňte dopredu.

9. Nenechávajte nožnice otvorené.

10. Nožnice skladujte v puzdre s čepeľami nadol.

11. Nehrajte sa s nožnicami, nedávajte si nožnice do blízkosti tváre.

12. Používajte nožnice podľa určenia.

Pravidlá bezpečnej práce s lepidlom

1. Pri práci s lepidlom použite v prípade potreby štetec.

2. Vezmite množstvo lepidla, ktoré je potrebné na dokončenie úlohy v tejto fáze.

3. Prebytočné lepidlo odstráňte mäkkou handričkou alebo obrúskom a jemne naň zatlačte.

4. Po použití si kefku a ruky dobre umyte mydlom.

V akom poradí si myslíte, že urobíme prácu?

5. Dokončenie práce (postupná realizácia celou triedou)

6. Zhrnutie lekcie. Výstava prác.

Čo sa vám na lekcii páčilo?

O čom ste chceli vedieť viac?

7.Odraz činnosti.

Letskikh L.A.
učiteľ základných tried,
MAOU stredná škola č. 21, Kungur

Typ lekcie: riešenie konkrétnych problémov.
Pedagogické ÚLOHY: rozvíjať schopnosť pracovať s papierom, s predlohou, s využitím potrebného
nástroje a zariadenia; rozvíjať Tvorivé schopnosti, pestovať tvrdú prácu.
PLÁNOVANÉ VÝSLEDKY VZDELÁVANIA:
Predmet: poznať techniky práce s papierom, pravidlá práce s nožnicami, lepidlom, šablónou; vedieť, ako používať
poznatky získané v praktických činnostiach.
Meta-predmet (kritériá pre tvorbu/hodnotenie komponentov univerzálneho vzdelávacie aktivity
UUD):
Regulačné: korelovať to, čo je známe a naučené, s tým, čo ešte nie je známe a treba sa to naučiť; založené
s pomocou učiteľa určia výchovnú úlohu hodiny, zostavia plán a určia postupnosť
akcie, kontrolovať a upravovať vlastné činnosti, porovnávať hotový výrobok s daným štandardom.
Kognitívne: identifikovať a formulovať kognitívny cieľ, nájsť a izolovať z neho potrebné informácie
materiál z učebnice, vzdelávacieho filmu, ako aj na základe predtým získaných vedomostí a vašich životných skúseností;
štruktúrovať svoje vlastné vedomosti; analyzovať vzorku, aby sa identifikovali významné aj nevýznamné
znamenia.
Komunikatívnosť: vedia počúvať a počuť, prejavujú ochotu viesť dialóg, správne stavajú reč
vyhlásenie, v prípade potreby klásť objasňujúce otázky, rešpektovať všetkých účastníkov dialógu.
Osobné UUD: uvedomte si dôležitosť vedomostí získaných na hodine, a to ako pre súčasnosť, tak aj pre
neskorší život; prejaviť záujem o historickú minulosť našich predkov, pochopiť význam vody pre život

zo všetkých živých vecí, vrátane ľudí, si uvedomiť, že voda je cenná, pochopiť, že je potrebné sa o ňu starať
voda.
METÓDY A FORMY UČENIA: čiastočne objaviteľské, praktické; individuálne, čelné.
VZDELÁVACIE ZDROJE:
http://tolkslovar.ru/k6546.html
http://fiskultura.ucoz.ru/publ/151065
http://www.playroom.ru/content/view/1415/
http://www.vsezagadki.ru/2010/11/zagadkiprochistotu/
http://crazymama.ru/zagadki.php
MATERIÁLY A VYBAVENIE: farebný papier, tyčinky; počítač, projektor, plátno.
Obrazový demonštračný materiál: multimediálna séria: elektronická príloha k učebnici N.I.
Rogovtseva, N.V. Bogdanova, I.P. Freytag „Technológia“ (CD), téma „No“.
Základné pojmy a pojmy: papier, šablóna, rozloženie, skladanie, strih, rez, ohýbanie, lepidlo, lepidlo.
ORGANIZAČNÁ ŠTRUKTÚRA (SCENÁR) HODINY
I. Príprava na vnímanie nového materiálu.
OZNAMTE TÉMU A ÚČEL HODINY.
- Hádaj hádanku:
Som príbuzný s Moydodyrom,
Odvraciaš ma
A studená voda
Rýchlo ťa umyjem.
(Vodovodný kohútik.)

"Stačí otočiť kohútikom a voda z neho vytečie." S takouto úlohou sa dokáže vyrovnať aj dieťa. Ale tak to bolo
nie vždy. Voda sa do našich domovov začala tak ľahko a rýchlo dostávať ešte nedávno. A teraz je v dome tečúca voda
hlavne medzi obyvateľmi mesta, ale nie medzi dedinčanmi. Kde predtým ľudia čerpali vodu? Kde to teraz dedinčania berú?
(Odpovede študentov.)
– Čo ste sa naučili o vode v poslednej hodine?
Ukážka multimediálneho filmu „Studňa“, I. časť zo slov „Viete, prečo sa volá Zem
modrá planéta? na slová „Voda v moderné domy pochádza z vodovodu...“
- Spomenuli sme si Zaujímavosti o vode, teraz sa pozrime, ako a odkiaľ ľudia čerpali vodu predtým.
Ukážka multimediálneho filmu „Studňa“, I. časť zo slov „Voda v moderných domoch pochádza z
zásobovanie vodou...“ na slová „Na to postavili studne...“.
Práca so slovnou zásobou.
-Videli ste už studňu? Kde to bolo? Ako by ste vysvetlili, čo je studňa?
Studňa je úzka a hlboká diera chránená pred zosuvmi pôdy na extrakciu vody z vodonosných vrstiev zeme. (Vysvetľujúce
slovník T. F. Efremovej.)
- Možno už niekto uhádol, čo budeme robiť v triede? (Vyjadrenia študentov.)
- Pozrime sa, kto mal pravdu.
Ukážka multimediálneho filmu „Studňa“, I. časť až do konca.
– Pripomeňme si, čo je rozloženie. (Mockup je menšia kópia položky.) Takže urobíme... (menšie
kópia studne). Čo k tomu potrebujeme vedieť? (Ako vyzerá skutočná studňa, jej technológia
prevedenie.)
II. Objavovanie nových poznatkov.
Práca s učebnicou (s. 97).
– Ešte raz sa dobre pozri na studne.

Učiteľ môže ukázať diapozitív z už pozretého 1. dielu filmu „Studňa“, resp
fotografie, kresby.
- Čo chceš povedať? čo si si všimol?
– Zvážte technológiu výroby modelu studne.
Pozerajú sa na ilustrácie a povedia, aká akcia je znázornená na každom obrázku.
– Aby bol proces vytvárania modelu studne jasnejší, pozrime si film.
Premieta sa multimediálny film „Studňa“, časť II od slov „Vezmi si list farebného papiera...“ po slová
"Navrhneme produkt."
– Bolo vo filme všetko jasné? Máte nejaké otázky, ktoré by ste sa chceli opýtať?
– Aká je ďalšia etapa našej práce? (Urobme si plán.)
III. Primárne upevnenie vedomostí.
Plánovanie.
PRACOVNÝ PLÁN:
1. Vezmite list farebného papiera a preneste naň šablónu.
2. Pomocou šablóny urobíme značky záhybov.
3. Preložíme zvyšné šablóny.
4. Vystrihnite polotovary.
5. Začnime robiť základ studne: zložte farebný papier.
6. Urobíme rezy.
7. Prilepte obrobok dohromady - dostaneme základňu studne.
8. Zlepte diely pre strechu studne.
9. Rám zložíme nalepením tyčiniek na základňu studne.
10. Navrhneme produkt.

– Pracovný plán bol vypracovaný, čo treba teraz urobiť? (Porovnajme to s plánom v učebnici a vo filme.)
Porovnajte plán práce, ktorý vypracovali, s plánmi uvedenými v učebnici a vo filme (III. časť). O
úpravy sa vykonajú podľa potreby.
- Čo sú nasledujúce akcie? (Pripravme pracovisko.)
Príprava pracoviska.
- Pamätajte, čo je potrebné pre prácu. Skontrolujte, či máte všetko na stole. Preverme sa pohľadom
filmový úryvok.
Premieta sa multimediálny film „Studňa“, časť II, kým nezaznejú slová „Vezmi si list farebného papiera...“
Fizminutka
ŽABIE
V močiari sú dve priateľky,
Dve zelené žaby
Ráno sme sa umyli skoro,
Utierali sme sa uterákom.
Dupali nohami, tlieskali rukami,
Naklonený doprava, doľava
A vrátili sa späť.
To je tajomstvo zdravia!
Zdravím všetkých mojich priateľov!
Samostatná práca.
Učiteľ poskytuje individuálnu asistenciu.
IV. Zhrnutie lekcie. Reflexia.

Predmet:„Voda – ty si život sám“

Hlavná myšlienka lekcie: dokázať, že voda je najbežnejšou látkou na Zemi, ktorá si vyžaduje špeciálnu ochranu.

Vybavenie: počítač, projektor, plátno, CD s prezentáciou hodiny, mapa sveta, študentské projekty, učebnice, fragment tlačeného zošita.

Typ lekcie: formovanie nových poznatkov.

Typ lekcie: kombinované.

Tradičný formát lekcie: lekciu osvojovania si nového materiálu.

Netradičná forma lekcie: mediálna lekcia .

Metódy lekcie:

  • Vizuálne: ilustrácie, ukážky.
  • Verbálne: príbeh, rozhovor, prednáška.
  • Praktické: vyhľadávanie (metóda projektu), výskum.

Ciele lekcie:

  • Vysvetlite žiakom, že voda je súčasťou všetkého živého na Zemi.
  • Povedzte deťom, kde ľudia používajú vodu
  • Pomocou matematických údajov ukážte, ako sa zvýšila cena vody
  • Ukážte študentom, aká veľká je potreba tohto prírodného zdroja, pomocou tabuľky dennej spotreby vody.
  • Formovať u študentov holistický svetonázor o jednote všetkých zložiek hydrosféry
  • Ukážte jedinečnosť vody ako látky a najdôležitejšieho prírodného zdroja
  • Povedzte žiakom, ako je znečistený najmä Svetový oceán a Volga
  • Ako dochádza najmä k znečisteniu svetového oceánu a Volhy?
  • Povedzte deťom o príčinách vodných vojen
  • Organizácia začiatku hodiny. Pozdrav od učiteľa krátka správa ciele a ciele lekcie. (1 minúta)
  • Formovanie nových poznatkov. (30 minút)

Plán lekcie

  1. Význam vody pre život živých bytostí.
  2. Úloha vody v živote človeka.
  3. Sladká voda je vzácny zdroj.
  4. Ekologický stav Volhy.
  5. Ako ochrániť našu Volhu?
  6. Sú možné vodné vojny? (Prednáška, práca pri tabuli s fyzická karta hemisféry) (5 minút)

Zhrnutie lekcie

Úvod učiteľa.

Predmet Dnešná lekcia znie takto: „VODA JE SÁM ŽIVOT“. Chlapci, uvedomte si, že na koniec témy nedávame žiadnu interpunkciu. Na konci hodiny sa vrátime k téme a spoločne sa rozhodneme, čo máme dať na koniec vety.

Účel Naša lekcia dokáže, že voda je najbežnejšou látkou na Zemi, ktorá si vyžaduje špeciálnu ochranu.

„Obraz viditeľnej prírody určuje voda. Neexistuje žiadne prirodzené telo, ktoré by sa s ním dalo porovnávať v jeho vplyve na priebeh tých najzákladnejších, najveľkolepejších procesov.“ V. I. Vernadskij.

Chlapci, pozrite sa na mapu našej Zeme. Čo je na ňom viac: zem alebo voda? (Voda) Preto ju prvý kozmonaut na Zemi Yu A. Gagarin nazval modrou planétou, pretože ju tak videl z vesmíru. Chlapci, teraz si spomeňme na kráľovstvá živej prírody a uvidíme, či je medzi predstaviteľmi týchto kráľovstiev zahrnutá voda.
Voda je jedinečná a nenahraditeľná. Pravdepodobne mnohí z vás vedia, že voda zaberá 80 až 99 % hmotnosti rastliny a približne 75 % hmotnosti živočícha. Všimli ste si, že napriek tomu, že človek patrí do ríše zvierat, identifikovali sme ho ako samostatný odkaz. prečo? Pretože človek je jediný živý tvor, ktorý dokáže vedome ovplyvňovať vodné zdroje. Jeho telo veľmi prudko reaguje na nerovnováhu vodnej rovnováhy: strata 6–8 % vlhkosti z telesnej hmotnosti spôsobuje ťažké stavy blízke mdlobám a ak strata dosiahne 10–12 %, srdce človeka prestane biť.

Záver: Môžeme teda skonštatovať, že bez vody by neexistovala taká rozmanitosť živých organizmov a na Zemi by dlho nemohli existovať.

2. Chlapi, kde človek používa vodu? (Odpovede študentov sú vypočuté)
Všetky vaše odpovede možno zhrnúť vo forme diagramu:

Záver: Vidíme, že bez ohľadu na to, na akú oblasť ľudskej činnosti sa pozeráme, voda je potrebná všade.
3. Vzniká otázka: vie človek, že bez vody nemôže žiť? Šetrí to vodu? Akú vodu používa viac: slanú alebo čerstvú? Vedeli ste, že sladká voda predstavuje 2,5 % celkových zásob vody na Zemi. Čo by mohlo byť zdrojom sladkej vody na Zemi? (Ľadovce, podzemná voda, ľad, voda z močiarov, riek, jazier, atmosférická vlhkosť).

Na ľudskú spotrebu je k dispozícii menej ako 1 % svetových zásob sladkej vody. Svetové zásoby sladkej vody sa nedajú zvýšiť a počet jej spotrebiteľov neustále rastie. Nedávne štúdie ukázali, že cena vody na celom svete výrazne vzrástla. Za posledných 50 rokov sa ceny ropy zvýšili 10-krát, ceny domácej vody 100-krát a ceny pitnej vody 1000-krát.
Pozrime sa na graf dennej spotreby vody:

Doma:

  • Čistenie zubov pod tečúcou vodou – 7 l,
  • Splachovacia voda na WC – 20 l,
  • Osprchujte sa 6 minút. - 100 l,
  • Kúpanie – 140 l,
  • Umývanie riadu pod tečúcou vodou – 110 l,
  • Umyte sa práčka– 230 l

Pri pestovaní 1 tony poľnohospodárskych rastlín:

  • Pšenica - 1,5 tisíc ton,
  • Ryža - 7 tisíc ton,
  • Bavlna - 10 tisíc ton

Pri výrobe 1 tony priemyselných výrobkov:

  • uhlie - 2 tony,
  • Olej - 18 ton,
  • Papier – 200 t,
  • nikel - 800 ton,
  • Viskózový hodváb – 1 500 t

Záver: Zásoby sladkej vody sú obmedzené, jej potreba je enormná a ceny vody sa zvyšujú tisíckrát. Nie nadarmo bol rok 2003 vyhlásený OSN za Svetový rok sladkej vody. A 22. marca sa každoročne oslavuje Svetový deň vody.
Odhaduje sa, že do roku 2025 budú 2/3 svetovej populácie žiť v krajinách so stredným až závažným nedostatkom vody.
4. Teraz trochu zúžime rozsah nášho dnešného rozhovoru. Aby sme pochopili, že problém znečistenia sladkej vody existuje, musíme si uvedomiť, že naše mesto Saratov stojí na najväčšej rieke v Európe, Volge.
Povodie Volhy pokrýva celé územie regiónu Saratov. V jeho hraniciach tečie 350 prítokov Volhy, ich celková dĺžka je 12 000 km. Samotná Volga, ktorá preteká územím zo severu na juh, je reprezentovaná dvoma nádržami:

  • Saratovský
  • Volgogradského

Ich dĺžka v rámci hraníc nášho kraja je 420 km. Výsledkom ich výstavby boli také javy ako zosuvy pôdy a deštrukcia brehov. Dôvodom je kolísanie hladiny v dôsledku prevádzky vodojemu (voda sa cez deň vypúšťa, v noci sa hromadí).
Na území nádrží je veľa oblastí, kde šírka vodného zrkadla dosahuje 20 km a veľké, stále vetry nad týmto zrkadlom zdvíhajú vlny až do výšky 3-4 m, ktoré silou nahromadenej energie narážajú na breh.
V niektorých oblastiach ľavého brehu sa ročne spotrebuje až 5 - 8 metrov územia. Za 30 rokov existencie nádrží spadli do Volhy stovky miliónov ton zeminy a skál, mnohé miesta na ľavom brehu stratili celé ulice s obytnými budovami. V dôsledku znečistenia vody suspendovanými časticami sa ryby vzďaľujú od miest, kde predtým žili a neresili sa.
Pri príprave na túto hodinu som vyzval deti, aby pracovali na dvoch témach projektov.

Prvý projekt sme nazvali „Potápač“.
Aby sme jasnejšie zdôraznili tému nášho projektu, rozhodli sme sa predstaviť si seba v úlohe potápačov a ísť dole na dno Volhy. Čo sme tam videli? Výsledkom nášho výskumu, skúmania dna Volhy, sme zistili, že tam spolu s vodné rastliny a zvierat sa objavilo obrovské množstvo nových obyvateľov.
Tie obsahujú:

  • Domáci odpad
  • Potopené lode s nákladom.

Vo vodách Volgy teraz v zaplavenom stave hrdzavie najmenej 63 opustených riečnych plavidiel. Niektorí ekológovia sa domnievajú, že také množstvo železa bez dozoru vo vode môže vážne poškodiť ekológiu nášho regiónu. Kov je skorodovaný a zvyšné palivo vyteká. Okolo takýchto lodí je voda otrávená produktmi rozkladu. A zdvihnúť potopenú loď je nákladná záležitosť. Získanie „potopeného majetku“ bude vlastníka lode stáť veľa peňazí.

  • Lietadlá z druhej svetovej vojny
  • Vykurovací olej, ropné produkty

Záver: V dôsledku práce na tomto projekte sme dospeli k záveru, že priemyselné odpadové vody, odpad zo sektora bývania a komunálnych služieb a celé „kytice“ periodickej tabuľky: ťažké kovy, dusičnany sa už desaťročia vypúšťajú do Volhy. Vo Volge je veľa potopených lodí a skládok odpadu, ktoré sa môžu stať zdrojom infekčných chorôb.
Ukazuje sa však, že okrem odpadu a odpadu z priemyselných podnikov sa vo Volge začali nachádzať nové druhy zvierat. A to sa stalo témou našej druhý projekt "Kto dnes pláva vo Volge?"
V novinách Komsomolskaja Pravda sme narazili na článok „Odkiaľ pochádza krab na Volge? Z nej sme sa dozvedeli, že koncom októbra minulého roku ulovil obyvateľ Jaroslavľa nezvyčajnú čiernu rybu dlhú 20 cm a plochú ako palacinka. Vzal to do Ústavu biológie vnútrozemských vôd Ruskej akadémie vied. Toto bolo prvýkrát, čo bola zdokumentovaná skutočnosť chytenia platesy riečnej na Volge.
Predtým sa verilo, že žije iba na Kryme a Ďaleký východ. Pred pár rokmi by takáto skutočnosť vyvolala medzi vedcami nevídaný rozruch. Teraz však na tento príbeh zareagovali bez veľkého nadšenia. Pretože ryby z ďalekých krajín sa teraz v štíhlych húfoch sťahujú k Volge. A platesa nie je najexotickejší nález.
Ako však môže odolať desiatkam krabov, ktoré vedci minulý rok ulovili vo Volge? Alebo proti exotickej ihličnatej rybe, ktorá zaplnila rieky a jazerá v povodí Volgy natoľko, že ju deti chytajú do sietí na plytčine. Alebo kaspický sleď - šprota. Ak by niektorý z biológov pred 10 rokmi spomenul, že v riekach severozápadného Ruska budú rybári loviť slede do sietí, jeho kolegovia by ho považovali za blázna. Tento rok sa na Volge prvýkrát začali vydávať licencie na priemyselný lov sleďov.
Verilo sa, že kraby sladkej vody nemôže reprodukovať. No vlani v novembri bola vo Volge chytená samica s vajíčkami.
Ako výsledok našej práce sme zostavili diagram, ktorý sme nazvali „Kto dnes pláva vo Volge?

Záver: Vidíme teda, že sa začal formovať nový ekosystém, v ktorom sa začali objavovať nové druhy živočíchov.
5. Chlapci, sú podľa vás pozitívne prognózy?
Od roku 1993 sa v dôsledku poklesu výroby v krajine objem vody vypúšťanej z priemyselných podnikov v regióne Saratov znížil o 15 %. Mnoho nebezpečných priemyselných odvetví začalo prechádzať na bezpečné zariadenia na úpravu s uzavretým okruhom, keď sa špinavý odpad nevypúšťa do Volhy.
V Novouzensku a Stepnoy sa budujú efektívne modulárne čistiarne odpadových vôd. Opravy a reštaurátorské práce sa vykonávajú aj na starých systémoch v Balakovo, Balashov, Rtishchev.

Záver: Je potrebné zvýšiť počet čistiacich zariadení a znížiť množstvo odpadových vôd do Volhy.

6. Pozrime sa ešte raz na mapu. Povedzte mi, prosím, je voda na Zemi rovnomerne rozložená? (Nie). K čomu by to podľa vás mohlo viesť? Sú možné vodné vojny? Myslíte si, že už začali vodné vojny? (Áno). Označme na mape tie krajiny, kde už prebiehajú vodné vojny (Učiteľ farebnými vlajkami označí tie rieky, kde prebiehajú vodné vojny)..
Za posledných 50 rokov došlo na tomto základe k 507 konfliktom, z ktorých 37 vyústilo do použitia sily.
Tretina z 263 vodných nádrží na svete patrí viac ako dvom krajinám a 19 patrí viac ako piatim. Mnoho afrických krajín Južná Amerika a Blízky východ sú viac ako z polovice závislé od cudzej vody.
Najvyššiu kvalitu vody dnes podľa záveru expertov OSN poskytujú Fínsko, Kanada a Nový Zéland (Rusko je siedme), najnižšia je v Belgicku, Maroku a Indii.
Čo sa týka zásob na obyvateľa, vedie Dánsko a Rusko nie je ani v prvej desiatke na tomto zozname, takže sa zdá, že je čas prehodnotiť v mysliach Rusov prevládajúce predstavy o našom nevyčerpateľnom bohatstve v tejto oblasti. oblasť tiež. Krajiny s najhoršími zásobami vody sú Kuvajt, Palestína a Spojené arabské emiráty. Spomedzi vyspelých krajín je najdrahšia voda v Nemecku (2 doláre za 1 meter kubický), najlacnejšia je v Kanade (0,4 dolára).

Tu je niekoľko príkladov.

Rtiščevo. Vypukla tu vírusová hepatitída. V priebehu niekoľkých dní ochorelo viac ako 100 ľudí. Bolo to spôsobené tým, že obyvateľstvo konzumovalo nekvalitnú vodu z odberu vody z rieky Khoper.
Serpukhov. Začiatkom roka 2003 bolo zistených 132 prípadov vírusovej hepatitídy A a v 11 prípadoch trpeli infekciami deti do 14 rokov. Príčinou ohniska bol vstup patogénu do hrdzavého vodovodu v oblasti s odpadových vôd z Oka.

Záver: Je teda zrejmé, že nedbanlivý a nedbalý prístup k vode viedol k vzniku nového typu vojny. Netreba vymýšľať nové zbrane a rakety, stačí znečistiť obyčajnú pitnú vodu. Zlá voda môže dokonca zničiť národ

  • Upevnenie vedomostí.(15 minút)

Antoine de Saint-Exupéry povedal: „Voda, nemáš chuť, farbu, vôňu, vychutnávaš si ju bez toho, aby si vedel, čo si. Nedá sa povedať, že si potrebný pre život: sám si život.“
Teraz sa vráťme k téme našej lekcie a rozhodnite sa s vami, aké interpunkčné znamienko by sa malo umiestniť na koniec vety?
Chlapci sa rozhodli dať na koniec vety výkričník.
Na záver poďme vykonať obchodná hra. Predstavme si, že každý z vás sa stal na pár minút primátorom mesta. Čo môžete ponúknuť na šetrenie vody doma a zlepšenie kvality? pitná voda? (Odpovede študentov sú vypočuté).

Záver: Všetky opatrenia navrhované našimi starostami sú účinné. Len dodám, že v prípadoch, keď nie je možné zlepšiť kvalitu pitnej vody z vodovodu, musíme použiť balenú vodu vyťaženú z hlbín zeme. Nezabudnite na domáce filtre na čistenie voda z vodovodu.

Pozývam vás, aby ste vymenovali príslovia a príslovia o vode a pozývam vás, aby ste navrhli pravidlá, ktoré zabezpečia vašu environmentálnu bezpečnosť spojenú s používaním sladkej vody.

  1. Lingvistický typ - zostavte rozhovor s prezidentom Ruskej federácie o naliehavých problémoch životného prostredia.
  2. Logický a matematický typ - analyzovať informácie o životnom prostredí z novín, riešiť environmentálny problém (pozri učebnicu str. 45)
  3. Hudobný typ - nájdite a sledujte tému prírody v hudobných dielach klasikov.

Použité knihy

  1. Globálna ekológia. Učebnica pre 10-11 ročníkov. profilu školy / N. F. Vinokurova, V. V. Trushin – 2. vyd. – M.: Školstvo, 2001. – 270 s.: il., mapa.
  2. Budkov S.T. Sme povinní zachrániť Volgu. // Geografia v škole. – 1994 – č. 5 – 15. – 20. str.
  3. Eldyshev Yu I. Bude možné vyhnúť sa vodným vojnám? // Ekológia a život. – 2003 - č. 3 – S. 56 – 59.
  4. Lavrushina Yu., Bakhareva N. Yu. // Zelený svet – 2004 – č.78 – s.14 – 15.
  5. Ivanov S. M. Lode stoja na mieste a klesajú ku dnu. / AIF – 2002 – č. 12 – S. 9. [Saratov].
  6. Kirsanov A.D. Odkiaľ pochádza krab na Volge? / Komsomolskaja pravda – 2002 – 23. august – 14. – 15. s.

Svetlana Samsonová
Zhrnutie exkurzie k studničke

Výlet do studne.

Cieľ: predstaviť Rusom ľudové tradície, s kúskom starožitného riadu - rocker, vzbudzujte úctu k studne, učiť bezpečnostné opatrenia dobre.

Prípravné práce: kladenie hádaniek, čítanie v ruštine ľudová rozprávka "Kúzlom...", inscenácia riekaniek o vode, prezeranie ilustrácií, hranie cvičenia - "Vytvorte vzor", výber a vyšetrenie vhodné pre dobre výlety, premýšľajúc o bezpečnej ceste k nemu.

Atribúty: hojdačka s vedierkami, červené vlajky, bezpečnostné vesty pre každé dieťa na pohyb po uliciach mesta.

Priebeh podujatia:

Príbeh učiteľa: dávno, keď ľudia žili v drevené domy Keď nebola elektrina, všetci museli tvrdo pracovať. Muži pracovali na poli, ženy doma. Najpotrebnejšia vec v dome je voda, ale ani netekla a veľakrát za deň sa muselo chodiť po vodu k rieke alebo k rieke. dobre. Hádaj - ka, moja hádanka:

Dvaja bratia

Poďme sa kúpať v rieke! (vedrá).

Na uľahčenie práce bola použitá drevená kolíska, pomocou ktorej sa dajú priniesť dve vedrá vody naraz. Do domácnosti bolo treba veľa vody, a tak dospelým so všetkým pomáhali deti. Detské hojdačky a vedierka boli pre deti.

Vzhľadom na súčasnosť vahadlami: vahadlo je drevené, jeho tvar je vhodný na nosenie závažia na pleciach, takéto vahadlá vyrobil majster debnár, vahadlo by malo byť pevné a ľahké, pružné.

Dnes pôjdeme do exkurzia do studne.

Chcem sa znova opiť!

Veľmi chutná voda!

Odkiaľ to pochádza?

Z hlbokého... (dobre)

Voda v dobre je veľmi hlboký, takže studničná voda je studená. Tam v hlbinách to slnko nezohrieva. Studňa je zakrytá vekom aby nikto nespadol hlboko, odpadky tiež nepadajú, takže voda v studňa je vždy čistá.

Otvorím veko a vyberiem vodu dobre. Deti do dobre Bez dospelých sa nemôžete priblížiť! Tak sa pozri, ako to všetko urobím. IN dobre Vedro visí na silnej reťazi, musíte ho spustiť a nabrať vodu do vedra. Teraz opatrne zdvihnite vedro s vodou pomocou špeciálnej páky.

Tu je plné vedro vody, dosť na opitie a umyte si tvár:

Vodka, vodka,

Umyť si tvár

Aby sa ti leskli oči,

Aby tvoje líca boli červené,

Aby sa tvoje ústa smiali,

Aby sa zub zahryzol!

Ale ty a ja pijeme vodu z nebudeme mať studňu, a zalejeme dobre zalievajte kvety v našom záhone. Zoberme si z toho veľkú, dobre vedrá vody do našich vedier a poďme späť do škôlky.

Deti dychtivo striedajú vedrá s vodou na jarmo!

Publikácie k téme:

Hra: „Písmeno po písmene“ Cieľ: Upevniť zručnosť čítania krátkych slov. Popis hry: Po okrajoch studne sú do vreciek umiestnené polená.

Studňa bola vyrobená spolu s mojou dcérou, aby som navrhol model ruskej dediny v skupine. Je vyrobený z plastový uzáver, ktorý je uviaznutý okolo.

Pred niekoľkými rokmi sme sa pri výzdobe nášho okolia rozhodli vytvoriť model studne. Povolené umiestnenie: kopec s rastúcimi stromami v blízkosti.

K výrobe studne a žeriavu ma inšpirovala účasť v súťaži „Zeleninová záhrada na okne“. Naozaj som chcel ukázať deťom moju strednú skupinu.

Podobenstvo o somárovi a studni Majiteľ žil a žil v práci a nepoznal žiadne zvláštne problémy. Na farme má osla. Aj keď je starý, ťahá... nič... Ale nejaká nehoda sa stala v studni.

Zhrnutie exkurzie k prameňu Čierna studňa Zhrnutie exkurzie k prameňu Čierna studňa Ciele: pestovať lásku k vlasti, predstaviť pamätihodnosti obce.

Lekcia 25
Predmet : Naučte sa šiť . PRÁCA S NITKAMI.
ŠITIE NA GOMBÍK

Typ lekcie : zoznámenie sa s novým materiálom.

Pedagogické úlohy: predstaviť rôzne typy gombíkov s dierkami, spôsoby šitia takýchto gombíkov, rozvíjať schopnosť pracovať s ihlou a niťou, predstaviť nástroje a zariadenia používané na prišívanie gombíkov a vzbudiť záujem o predmet.

Plánované vzdelávacie výsledky:

Predmet: vedieť rôzne druhy gombíky, nástroje a pomôcky potrebné na šitie gombíkov, pravidlá práce s nožnicami, ihlou, náprstom, vedieť prišívať gombíky s dierkami, pracovať s ihlou a niťou.

Metapredmet (kritériá pre tvorbu/hodnotenie komponentov univerzálnych vzdelávacích aktivít - UUD):

Regulačné: s pomocou učiteľa určiť vzdelávaciu úlohu hodiny, naplánovať si vlastné aktivity: zostaviť pracovný plán a určiť postupnosť akcií; kontrolovať a upravovať svoje vlastné činnosti vykonaním nevyhnutných zmien spôsobu konania v prípade nezrovnalostí s modelom; schopný vynaložiť dobrovoľné úsilie.

Poznávacie: samostatne identifikovať a formulovať kognitívny cieľ, orientovať sa vo svojom vedomostnom systéme - odlíšiť nové od už známeho, získať potrebné informácie z materiálu učebnice, vzdelávacieho filmu, ilustrácií, demonštrovaných ukážok a tiež sa spoliehať na svoje životné skúsenosti; analyzovať, zvýrazniť základné črty, vyvodiť závery a nezávisle vytvoriť algoritmus činnosti.

Komunikatívne: poskytujú príležitosti na spoluprácu – schopnosť počuť, počúvať a porozumieť partnerovi v rečovej výpovedi, sú schopníviesť diskusiu, správne vyjadrovať svoje myšlienky v reči, sú schopní efektívne spolupracovať s učiteľom aj rovesníkmi a navzájom sa podporovať.

Osobné UUD: zvládnuť adaptačné schopnosti v spoločnosti,uvedomiť si hodnotu nadobudnutých vedomostí a zručností; žiaci si vytvárajú postoj k opatrný postoj Komu hmotný majetok, vrátane vlastných vecí, rozvíja sa samostatnosť a osobná zodpovednosť.

Metódy a formy tréningu : čiastočne vyhľadávací, praktický; individuálne, čelné.

Vzdelávacie zdroje :

http://www.fizkult-ura.ru/node/113

http://www.numama.ru/blogs/0/23/post612.html

http://www.artem.chulpanov.ru/pugoviza.html

Materiály a vybavenie : gombíky, nite; počítač, projektor, plátno.

Vizuálny demonštračný materiál: multimediálny seriál: elektronická príloha k učebnici N. I. Rogovtseva, N. V. Bogdanova, I. P. Freytag„Technológia“ (CD), téma „Prišitie gombíka s dvoma dierkami“.

Základné pojmy a pojmy: textil, vlákna, ihla, nožnice, šablóna, nesprávna strana, predná strana, vytiahnuť, prišiť, prepichnúť, utiahnuť, upevniť.

O organizačná štruktúra (scenár) vyučovacej hodiny

I. Príprava na vnímanie nového materiálu.

Komunikácia témy a cieľov lekcie.

Učiteľka číta báseň od Z. Alexandrovej.

Som smutný. Z mojej košele

Tlačidlá sa ponáhľajú v strachu.

Hneď ako to prišijem, vrátia sa znova

Odtrhnú sa a utekajú.

Bez pýtania povolenia,

Idú na prestávku.

nechapem aky strach

Chytila ​​ich košeľa?

Prečo si myslíte, že tejto postave stále padajú gombíky z košele?

Čo môžete povedať o človeku, ktorému sa trhajú gombíky na oblečení?

Chodíte vždy upravení a uprataní?

Čo urobíte, ak sa vám na oblečení roztrhne gombík? Chceli by ste sa sami naučiť prišívať gombíky?

Dnes sa v lekcii naučíme túto dôležitú zručnosť - šitie gombíkov. Samozrejme viete, že tlačidlá sú iné. Ktoré?

Učiteľka môže na tabuľu pozvať deti, ktoré majú na oblečení gombíky odlišné typy a ukážte ukážky tlačidiel.

Vedeli ste, že tlačidlá sa objavili relatívne nedávno, asi pred 600 rokmi?

Film vám povie, ako sa ľudia zaobišli bez gombíkov a aké boli prvé gombíky.

Premieta sa multimediálny film „Prišitie gombíka s dvoma dierkami“, I. časť od slov „Viete, ako ľudia vynašli gombík?...“ po slová „Za našich čias...“.

Čo chceš povedať? Aké objavy ste urobili? Čo ťa prekvapilo? ohromený?

O tom, aké tlačidlá v súčasnosti existujú, sme už hovorili. Pozrime sa, možno sme nepomenovali všetky druhy.

Je zobrazený multimediálny film „Prišitie gombíka s dvoma dierkami“, časť I až po slová „Slúžia na zapínanie a zdobenie odevov...“.

Čo nové ste sa naučili? Na čo slúžia tlačidlá?

Premieta sa multimediálny film „Šitie na gombík s dvoma dierkami“, časť I až do konca.

Aké úlohy máme dnes v triede?(Vyjadrenia študentov.)

II. Objavovanie nových poznatkov.

Práca s učebnicou(s. 78–79).

Pozrieť sa na obrázky. rozumieš všetkému? Aby boli všetky nejasné body jasné, pozrime si film.

Ukážka multimediálneho filmu „Šitie na gombík s dvoma dierkami“, časť II od slov „Uviažeme uzol na nite...“ až do konca.

Už rozumiete technológii šitia gombíka, ktorý má dve dierky?

Aby bola vaša práca úspešnejšia...(urobme si plán).

III. Primárne upevnenie vedomostí.

Plánovanie.

Pracovný plán :

1. Na nite uviažte uzol.

2. Navlečte ihlu a prevlečte cez plátno (látku).

3. Nasaďte gombík.

4. Navlečte ihlu a niť do druhého otvoru.

5. Operáciu zopakujte ešte dvakrát.

6. Uviažte uzol na nesprávnej strane.

7. Odstrihnite prebytočnú niť.

8. Zhodnoťme prácu.

Žiaci porovnávajú vypracovaný plán s plánom uvedeným v učebnici (s. 78) a vo filme „Šitie na gombík s dvoma dierkami“, časť III.

Teraz, keď ste videli, ako správne prišiť gombík, a urobili ste si plán, môžete si gombík prišiť sami. Dávajte si však veľký pozor, aby ste sa nepichli ihlou a snažte sa nepichnúť gombík, pretože aj gombíky sa môžu báť.

Učiteľ číta báseň E. Menžinskej.

Tlačidlá boli vystrašené, zmätené,

Vykotúľali sa za rohy a utekali.

Pýtam sa nahlas: Prečo si utiekol?

Šepkajú: "Ihla má nos ako žihadlo!"

Tenké, pichľavé, veľmi sme sa báli."

Do dlane zbieram gombíky.

Hovorím vystrašeným: „Ach, vy maličká!

Ukľudni sa, potichu ťa zašijem!

Nepichnem ani jeden gombík!"

Samostatná práca.

Bolo ťažké prišiť gombík? Čo bolo pre vás obzvlášť ťažké?

V pondelok

V pondelok som plávalZobrazte plávanie.

A v utorok som maľoval.Znázorniť kresbu.

V stredu som si dlho umyl tvár,Tvária sa, že sa umývajú.

A vo štvrtok som hral futbal.Bežte na mieste.

V piatok som skákal, bežal,Skákanie na mieste.

Tancoval som veľmi dlho.Otočí sa na mieste.

A v sobotu, nedeľuZatlieskaj.

Oddýchol som si celý deň.Drepnite, ruky

pod lícom - „zaspať“.

Práca s učebnicou(str. 80).

Prišili ste gombíky s dvoma dierkami. Chcete sa naučiť prišívať gombíky, ktoré majú štyri otvory?

Pozrite si obrázky v učebnici. Čo chceš povedať?

Presne tak, existujú rôzne cesty prišívanie gombíkov so štyrmi dierkami. Povedzte nám pomocou obrázkov v učebnici o každom z nich.

Monitorovanie prebiehajúcej práce.

Učiteľ predvádza jednotlivé spôsoby prišívania gombíkov, žiaci pozorujú.

Samostatná práca.

Poznámka. Učiteľ môže ukázať všetky spôsoby prišívania gombíkov so štyrmi dierkami naraz a potom žiaci samostatne prišívajú gombíky všetkými znázornenými spôsobmi, ale vzhľadom na vek detí je vhodnejšie ukázať najprv jeden spôsob, aby žiaci to zopakujú, potom druhý atď.

IV. Zhrnutie lekcie. Reflexia.

Naša lekcia sa blíži ku koncu. Čo ťa naučil? Aké nové vedomosti a zručnosti ste získali? Budú vám užitočné v neskoršom veku?

Výstava prác.

Ako ste dnes pracovali? Vyšlo všetko? Čo bolo obzvlášť ťažké? Čo sa zdalo ľahké?

Chceli by ste niekomu povedať o tom, čo ste sa dnes naučili a naučili v triede?

Chceli by ste niekoho naučiť to, čo ste sa dnes naučili?

Doplnkový materiál na lekciu

ZAUJÍMAVOSTI Z HISTÓRIE TLAČIDLA *

Zdalo by sa, aký gombík – kto na tento čisto úžitkový detail myslí ráno pri zapínaní košele? Ak sa však na to pozriete z trochu iného uhla pohľadu, môže sa vám otvoriť veľa zaujímavého. Každá vec má predsa nielen svoju históriu, ale aj množstvo fantasticky vzrušujúcich vlastností...

Kde a kedy sa objavili tlačidlá?

Prvé spojovacie prvky, pripomínajúce gombíky, sa objavili okolo 3. tisícročia pred Kristom. Počas vykopávok v údolí Indus sa našiel skutočný gombík s dvoma otvormi na šitie.

V Európe sa prvé gombíky objavili v 4. storočí pred Kristom. medzi gréckymi bojovníkmi. Zrejme bolo treba niečo, čím by sa dali (okrem špendlíkov) držať kusy oblečenia pohromade. Kožené opasky na „uniformách“ bojovníkov sa vpredu zapínali na niekoľko kovových gombíkov na nohe. Medzi objavenými predmetmi starovekého gréckeho umenia pochádzajúceho zo 4. storočia pred n. e. do 1. storočia nášho letopočtu narazíte na gombíky vyrobené zo zlata.

Počas stredoveku priniesli rytieri do Európy gombíky z Blízkeho východu, no rozšírené boli až v 18. storočí. A najprv, napodiv, muži prejavili záujem o nové spojovacie prvky. Ženy privítali vzhľad gombíkov nepriateľsky a naďalej používali špendlíky.

Pánske oblečenie v tom čase nebolo nižšie ako dámske oblečenie v jase a luxuse. Gombíky boli vyrobené z drahých kovov a často boli zdobené drahými kameňmi.

Gombík, ktorý sa vtedy nazýval „gombík“, sa k ruským módnym fanúšikom dostal koncom 15. – začiatkom 16. storočia. V 13. – 14. storočí v Rusku neboli žiadne gombíky, ale ľudia sa obliekali asi takto: v kuse materiálu bol vyrezaný otvor na hlavu – tu je pôvodný model. Oblečenie bolo zaistené opaskami.

Vrcholom záľuby v gombíkoch v Rusku bolo 16. storočie, doba Ivana Hrozného, ​​keď sa gombíky začali používať ako ozdoba: prišívali sa na rukávoch, od lakťa po manžetu a na hrudi od r. krk po pás. Remeselná zručnosť a prepracovanosť gombíkov mala demonštrovať bohatstvo ich majiteľa. Gombíky zo zlata, striebra a slonoviny symbolizovali bohatstvo a vysoké postavenie v spoločnosti. Pred Petrovou slávnou kostýmovou reformou a príkazom nosiť cudzie šaty platili ruskí bojari a bojari bez odmeny zlatníkom a zahraničným obchodníkom veľa peňazí za gombíky z drahých kovov s vložkami z tyrkysu, perál, koralov a emailov. Takéto gombíky sa zvyčajne prišívali na vrchný odev a zapínali sa slučkami vyrobenými z kože alebo šnúry. Niekomu sa páčili prelamované gombíky, iným sa páčili pevné, so vzorom vyrobeným v niello, s gravírovaním. Ich veľkosti boli rôzne – od hrachu po vajíčko. Gombíky sa dedili dedením, boli zahrnuté do vena, používali sa ako prívesky na náušnice a ako korálky.

So vznikom nových druhov Pánske oblečenie- fraky, kabátiky, saká, saká - gombíky sa začínajú robiť malé, strohejšie, farebne zdržanlivé. IN koniec XIX storočia sa do ženskej módy dostali blúzky, saká a kabáty a pre ženy sa stalo nemožné zaobísť sa bez gombíkov. Vtedy ich ženy začali vo veľkom používať!

Tlačidlo ako identifikačná značka.

V cárskom Rusku sa rezortné gombíky používali na uniformy rôznych ministerstiev, provinčných a mestských vlád, armády a námorných jednotiek, vzdelávacie inštitúcie atď. Sú veľmi dôležitým materiálom pre historikov. Z gombíka uniformy môžete určiť, do ktorého oddelenia patril úradník, ktorý ju nosil, v akých rokoch slúžil a v akých hodnostiach. Za Mikuláša I., ktorý zaviedol do používania rezortné gombíky, takmer všetky úradníkov ríše - od strážcu po štátneho kancelára - nosili uniformy s gombíkmi určitého typu.

Niektoré emblémy, ktoré boli zobrazené na gombíkoch rezortov v predrevolučnom Rusku, sa používajú dodnes. Napríklad dubové konáre pre lesníkov, kotva pre zamestnancov námorníctva atď.

Dôstojnícke gombíky sa od vojakov líšili tým, že museli byť zlaté alebo strieborné (podľa postavenia majiteľa), častejšie sa však vyrábali pozlátené a postriebrené. Vojakové boli vyrobené z medi, bronzu, cínu a mosadze.

V strážach a medzi generálmi boli gombíky erbom s orlom. Okrem toho v tých plukoch, kde boli náčelníci členmi cisárskej rodiny, bol na gombíkoch obraz cisárskej koruny.

V priebehu rokov materiál, z ktorého sa vyrábali gombíky, zlacnel. Počas prvej svetovej vojny začalo Nemecko raziť mince zo železa a zinku namiesto striebra, Rusko začalo namiesto medi vydávať papierové peniaze. A gombíky sa stali železom a cínom. Začiatkom dvadsiateho storočia s rozvojom chemického priemyslu zlato, sklo a porcelán postupne nahrádzali plasty. Ak hovoríme o kove, potom ak sa v 20-30 rokoch dvadsiateho storočia gombíky stále razili z bronzu a mosadze, potom sa po 50-tych rokoch začali vyrábať iba z hliníka. A teraz môžeme povedať, že éra kovových gombíkov sa skončila. Pravda, niektoré krajiny (napríklad Švédsko, Anglicko), ktorým záleží na prestíži svojej armády, stále pokračujú vo výrobe gombíkov pre armádu z ťažkého kovu. Napriek tomu väčšina armád prešla na hliník alebo plast.



Zdieľam: