Diferenciácia samohlások Y–I. Logopedická hodina na druhom stupni

Téma: Diferenciácia s-i.

Ciele a ciele:

  • upevniť zručnosti jasného rozlišovania a výslovnosti hlások s - i;
  • rozvíjať fonematický sluch;
  • naučiť sa zvýrazniť samohlásku v strede a na konci slova;
  • rozvíjať zručnosti v jazykovej analýze a syntéze;
  • rozvoj schopností fonemickej analýzy a skloňovania;
  • rozvíjať pozornosť, pamäť, myslenie;
  • rozvoj slovnej zásoby a nácvik tvorenia slov podstatných mien pomocou zdrobňujúcich prípon

Vybavenie: karty pre individuálna práca; námetové obrázky medveďa a myši; slovné modely; obrázky - čerešňa, malina, smrek, syr, fúzy, ihla, mydlo, tekvica; obrázky dvoch domov; pravítko, písmená, batoh, ceruzka.

Priebeh lekcie

  1. Organizovanie času.

Ten, kto pomenuje samohlásku v slovách, si ľahne: syr, veľryba, mier, rys, prach, strelnica.

Konsolidácia zvukov s - i.

Logopédka hovorí, že dnes budú deti opakovať hlásky s - i.

Charakteristiky týchto zvukov (hlások) sú objasnené. Deti vysvetľujú prečo s a a odkazovať na zvuky samohlásky.

Logopéd navrhuje vysloviť hlásku a. Artikulácia zvuku je rafinovaná (jazyk za spodnými zubami, pery v úsmeve).

Logopéd navrhuje vysloviť hlásku s. Spresňuje sa artikulácia zvuku (jazyk sa odťahuje od zubov).

  1. Artikulačná gymnastika.
  • hojdačka

Hojdám sa na hojdačke

Hore – dole, hore – dole.

Stúpam vyššie a vyššie

A potom idem dole.

maliar

Je čas vymaľovať izby.

Bol najatý maliar.

Spustíme čeľusť nižšie,

Pomáhame maliarovi.

kôň (zastavme koňa)

Poďme, poďme na koňa

Cesto je hladké.

Sused nás pozval na návštevu

Jedzte sladký puding.

Prišli sme v čase obeda

A sused nie je doma.

špachtľa - ihla

Umiestnite jazyk špachtľou

A počítaj s ním:

Jeden dva tri štyri päť!

Jazyk musí byť uvoľnený!

pohár

Dajte jazyk široko

A zdvihnite okraje.

Ukázalo sa, že je to pohár,

Okrúhly pohár.

huba

Stojím na tenkej nohe,

Stojím na hladkej nohe,

Pod hnedým klobúkom

So zamatovou podšívkou.

  1. Rozvoj fonematického uvedomovania.
  • Pozrite sa na obrázky a dajte ich medveďovi a myši.

Obrázky: čerešňa, malina, smrek, syr, fúzy, ihla, mydlo, tekvica.

Logopéd položí na tabuľu obrázky predmetov znázorňujúce medveďa a myš a ukáže deťom obrázky znázorňujúce predmety, ktorých názvy obsahujú písmená Y – I.

Deti prikladajú k želanému obrázku obrázok s určitým zvukom.

  • Dievčatá tlieskajú rukami, keď počujú hlásku I v slovách, chlapci tlieskajú, keď počujú hlásku Y v slovách.

Logopéd pomenúva slová, ktorých názvy obsahujú hlásky Y-I.

Slová: prach, veľryba, mydlo, syr, hostina, strelnica, rys, mier, býk.

  1. Hra "Jeden - veľa"

Formovať vzdelávanie množné číslo podstatné mená a zvýraznenie samohlásky na konci slova.

smrek - smrek javor - javory

lipa - lipa jeleň - jeleň

metla - metly citrón - citróny

páska - páska lovec - lovci

  1. Rozvoj slovnej zásoby a nácvik slovotvorby podstatných mien pomocou zdrobnených prípon.

Umiestnite slová do domov tak, aby slová s významom veľkého predmetu bývali v dome a slová s významom malý predmet bývali v malom dome.

Príklad: ruky vo veľkom dome, ruky v malom dome.

Na doske sú pripevnené obrázky dvoch domov, ktoré sa líšia veľkosťou. Deti si do zošitov zapisujú slová do dvoch stĺpcov.

Slová: luky, nohy, ruky, dáždniky, kríky, uši, stolička.

  1. Fyzická minúta.

Ruky sa zdvihli a potriasli

(potrasieme rukami)

Toto sú stromy v lese.

(Jemne spustite ruky dole)

Pokrčili ruky, potriasli rukami,

(Potriast rukami)

Vietor odfúkne rosu.

(mávame rukami pred sebou)

Ruky do strán, hladko vlniť

(Ruky na stranu)

Toto sú vtáky letiace smerom k nám.

(Otočenie trupu s rukami otvorenými do strán)

Ukážeme vám aj to, ako sedia.

(drepy)

Krídla boli zložené dozadu.

(Postav sa, schovaj ruky za chrbtom)

  1. Rozvoj fonematického rozboru a syntézy na úrovni slova.

Pozrite sa na tajomné slovné vzory a skúste ich vyriešiť. Do slov vložte potrebné písmená a vysvetlite význam slov.

Slovné modely:

Dar Nose Thorn

  1. Riešenie krížovky.
  • Žijem v zošite Žiť v ťažkej knihe

Šikmí a rovní, prefíkaní bratia.

V inom význame je ich desať, ale títo bratia

Som doska na kreslenie. Spočítajú všetko na svete.

A nakoniec, niekedy (Čísla)

Postavím všetkých do radu.

(Pravítko)

  • Čierne vtáky, zavesené červené korálky,

Na každej stránke na nás pozerajú z kríkov.

Ticho čakajú, tieto korálky majú veľmi radi

Kto ich bude čítať Deti, vtáky a medvede?

(Písmená) (Malina)

  • Čierna košeľa Ideš s priateľmi do lesa,

U našej Ivashky. A vyliezol ti na ramená.

Kamkoľvek otočí nos, sám nechce ísť,

Zanechá to stopu. Je to veľmi ťažké.

(Ceruzka) (Batoh)

  1. Prstová gymnastika.

Jeden dva tri štyri päť

Prsty vyšli na prechádzku

Tento prst je najsilnejší, najhrubší a najväčší

Tento prst slúži na to, aby to ukázal

Tento prst je najdlhší a nachádza sa v strede

Tento prstenník je najviac rozmaznaný

A malíček, hoci malý, je veľmi šikovný a odvážny

  1. Práca s kartami. Skopírujte slová vložením chýbajúcich písmen Y-I.

SL_V_ K_T_ KNIFE_

R_B_ N_TK_ MOUSE_

V_LK_ L_ZH_MASH_NA

Zazvonil dlho očakávaný zvonček

Všetci si pekne sadneme za svoje stoly

Posuňme si stoličku smerom k sebe a narovnajme postoj.

V našej lekcii znie a rád sa s vami hrám a veľa sa smejem.

Tak čo, ste pripravení hrať sa so zvukmi v našej dnešnej lekcii?

Potom uši na vrch hlavy, teraz vyslovím zvuky a ty pozorne počúvaj, počítaj pre seba, zdvihni ruku a povedz, koľko zvukov si počul

Aj, juj, juu, juu, juu

Aké zvuky som ti povedal?

Prečo sú to samohlásky?

Vypočujte si báseň

Čo to pozeráš, krava?

Prísne a drsné?

Mishka sa vzdáva cez,

Napísal Karov,

Píšete

Medvedík cez s

Naučte Mishku lekciu -

Premeňte sa na Myšku

Myš na uchopenie mačky!

Tam bude prestať vedieť.

O čom je báseň?

O tom, ako Miška nesprávne napísala slovo krava.

A krava sa nahnevala a tiež navrhla urobiť chybu v jeho mene.

Porovnajme slová: medveď a myš

V čom je rozdiel?

(znie ы, и)

Zverejňujem slová medveď a myš

Ako sa teraz líšia?

Písmená s a

Možno niektorí z vás uhádnu, s akými hláskami a písmenami sa budeme hrať v dnešnej lekcii?

So zvukmi a písmenami s, a

Čo vás učia hry so zvukmi?

Nezamieňajte si ich pravopis.

Naučte sa sluchom rozlišovať zvuky písmen s - a,

Presne tak, dnes sa naučíme nezamieňať hlásky a s písmen Y a

Známky

Prečo na prvom znaku nie je veľké písmeno Y?

Deti odpovedajú:

Vyzeráš veľmi prísne,

Povahovo je však skromná:

Nikdy nie na začiatku slova

Ona nie.

Ale ani ty, ani my, ani ty,

Bez toho sa nezaobídeme.

Mnoho hier pre vás pripravilo zvuky:

Teraz budeme hrať hru: „Počujem, vidím, cítim“

Zvukový profil

Umiestnite pred seba zrkadlá a povedzte najprv [s] a potom [a].

Poďme si ich porovnať, v čom sa líšia?

Vydajte zvuk, skontrolujte sa: čo počujete, čo vidíte, čo cítite, čoho sa dotýkate?

(meno) počujem: zvuk [a]

(meno) Vidím: pery sú otvorené a trochu roztiahnuté v úsmeve, zuby sú spojené

(meno) Cítim: pery sú napnuté a roztiahnuté v úsmeve, široký jazyk sa opiera o spodné rezáky, zadná časť jazyka je napnutá, klenutá.

(meno) Cítim vibrácie v hrtane, prúd je hladký a teplý.

Pripomeňme si:

1. Pery sú otvorené a roztiahnuté v úsmeve

2. Zuby bližšie k sebe

3 Špička jazyka dole

4 g.s sú uzavreté a vibrujú

5. Prúd vydychovaného vzduchu je plynulý a teplý.

Teraz vyslovme zvuk s: skontrolujte sa, čo počujete, čo vidíte, čo cítite a čoho sa dotýkate.

(Meno) Počujem zvuk [a];

(meno) Vidím, že pery sú otvorené, zuby sú blízko seba

(meno) Cítim: hrot jazyka je spustený nadol a posunutý hlbšie, zadná časť jazyka je vytiahnutá

(meno) Cítim vibrácie, prúd vzduchu je hladký a teplý

Spomeňme si

    Pysky sú pootvorené

    Zuby blízko seba

    Špička jazyka dole

    G.s sú uzavreté a vibrujú

    Prúd vydychovaného vzduchu je hladký a teplý

Ako sa naše zvuky líšia?

Pri vyslovovaní zvuku [a] pery v úsmeve

Pri vyslovovaní hlásky [s] nie sú pery napäté

Pri vyslovovaní zvuku [a] jazyk spočíva na spodných zuboch

Pri vyslovovaní zvukov [s] sa špička jazyka vzďaľuje od spodných zubov

Čo majú tieto zvuky spoločné?

Obe sú samohlásky.

Máte karty na stoloch, vezmite si kartu číslo jedna

čo tam vidíš?

Ako sa píšu?

Slabiky sa píšu v 2 riadkoch

Prečítajte si slabiky prvého riadku

Prečítajte si slabiky druhého riadku

Py, ty, my, sy, ry, dy, by, ky;

PI, TI, MI, SI, RI, DI, BI, KI

Ako sa vyslovujú spoluhlásky v prvom riadku? (pevne)

Ako sa vyslovujú spoluhlásky v druhom riadku? (mäkký)

Pomenujte samohlásku, pred ktorou znie spoluhláska tvrdo - ы a mäkko - i.

Teraz sa pozrime, ako ste sa spriatelili so zvukmi.

Hovorím vám slabiky s tvrdým zvukom spoluhlásky a vy im dáte jemný zvuk spoluhlásky.

Py-pi, ry-ri, ky-ki, ny-ni a teraz si vymeníme samohlásky.

A teraz si oddýchneme, natiahneme prsty:

Phys. Len minútu

Vezmite si číselnú kartu

č.2 py, ty, pi, my, ti, mi, ry, dy, ri, di

Deti, tieto slabiky si budete musieť zapísať do zošita, do prvého riadku slabiky s hláskou y, do druhého riadku so hláskou a

Otvárame notebooky, položíme ich pod uhlom,

Pekne si sadnime, narovnajme si chrbát, skontrolujme, či sme správne chytili ruky, skontrolujme sa navzájom

Číslo si zapíšeme a začneme plniť úlohu.

Čo sme teraz robili?

Vyznamenaný písmená i-s v slabikách

Na stoloch máte geometrické obrazce.

Aké máte postavy?

Trojuholník a štvorec

Trojuholník je a a štvorec je s

Teraz vám poviem slová s našimi zvukmi a a ы a použijete čísla na usporiadanie vzoru v rade.

Niekto pracuje v rade.

Myš, líška, rys, tiger, sova

Kontrola

Dostali všetci tento vzor?

Kto si pamätá, aké slovo povedal 1?

Zverejňujem obrázky.

Kto je pozorný a vie povedať, ktorý obrázok je zvláštny?

Sova, prečo?

Aký si dôvtipný a šikovný a ako rýchlo odpovedáš na otázky

Máte kartu číslo 3, prečítajte si úlohu.

Doplňte chýbajúce písmená s a

Škorec.., lastovička.. vrana.. sýkorky..., hýľ.. bocian.., kukučka.., kríženec.. rýchlov.., voskovka..., drozd.., sova..., stehlík.. .

Ako môžete pomenovať všetky slová jedným slovom?

Na aké dve skupiny možno tieto vtáky rozdeliť?

Migračné a nemigračné

Prečo sa tak volajú?

Aké zimujúce/sťahovavé vtáky poznáte?

Napíšte ľubovoľné 2 slová, kde názov vtákov obsahuje hlásku ы, a 2 slová, kde je hláska i.

Aké slová ste zapísali so zvukom s (meno)

Aké slová ste zapísali so zvukom a (meno)

Deti, kto nám povie, kde sme sa naučili nezamieňať si písmená a zvuky?

V slovách.

Teraz si zahrajme našu hru prečo.

Prečo nazývame zvuky ы a и samohlásky?

Prečo slabika ty znie tvrdo a pi mäkko?

Pretože zvuk ы- dáva tvrdosť spoluhláskam a tiež dáva mäkkosť spoluhláskam.

Kto môže povedať, aké zvuky sa hrali počas hodiny?

Hrali sme sa so zvukmi y, a

Teraz si zahrajme našu obľúbenú tajnú hru a zdieľajme ju medzi sebou.

Máša, aké úlohy bolo pre teba ľahké splniť?

Zdvihnite ruky, pre koho je tiež ľahké splniť tieto úlohy?

Kto sa môže podeliť o to, kto mal ťažkosti v hrách?

A kto mi povie, čo ma naučili hry, ktoré pripravili zvuky y?

Naša lekcia sa skončila. Hodnotenie detí.

, učiteľ-logopéd, Zatobolsk, Kazachstan.

Cieľ: Diferenciácia samohlások s-a v slabikách, slovách, frázach a súvislej reči.

  • cvičiť deti, aby rozlišovali medzi tvrdými a mäkkými spoluhláskami (vo výslovnosti, počúvaní a písaní);
  • nácvik naznačovania mäkkosti spoluhlások v písaní pomocou hlásky I v 2. rade;
  • rozvíjať motoricko-sluchovú pozornosť a pamäť; verbálno-logické myslenie.
  • precvičiť si tvorenie slov pomocou –ы, -и,

Priebeh lekcie.

  1. Organizovanie času
  2. Raz-dva - hlavu hore

    Tri-štyri - ramená širšie

    Päť-šesť - ticho si sadnite

  3. Prípravná fáza:
    1. Dychové cvičenia: Nádych – ruky hore
    2. Výdych – nižšie po stranách (a-a-a-a)

      Nádych – ruky do strán

      Výdych – objímte si ramená (oh-oh-oh-oh)

      Nádych – ruky vpred

      Výdych – ruky dole (oo-oo-oo-oo)

    3. Artikulačná gymnastika:

    „žaba“, „plot“, „palacinka“, „vánok“, „had“

  4. Hlavná časť.
    1. Vyhlásenie témy vyučovacej hodiny.
    2. Čo to pozeráš, krava?

      Prísne a drsné?

      Plyšový medvedík s „a“

      Uverejnil „karova“

      Píšete

      Plyšový medvedík s „s“,

      Naučte Mishku lekciu -

      Premeňte ju na myš.

      Myš na uchopenie mačky!

      Tam bude prestať vedieť.

      Vyberte slová pred a po nahradení samohlásky, porovnajte slová podľa významu a pravopisu

      („Mishka“ je meno chlapca, „myš“ je divoké zviera)

    3. - Zvýrazniť samohlásky ы-и, objasniť artikuláciu hlások
    4. Vyzývam deti, aby vyslovili zvuk “ a" a pozri sa do jednotlivych zrkadiel v akej polohe su jazyk a pery? (jazyk pri dolných zuboch, pery sa „usmievajú“).

      Potom zaznie zvuk s. (pri vyslovení tejto hlásky sa jazyk odtiahne od zubov).

      Zobraziť zodpovedajúce písmená.

      Vlastnosti zvukov:

      Y – samohláska prvého radu

      I je samohláska druhého radu. (funkciou samohlások druhého radu je zmäkčiť prednú spoluhlásku)

    5. 4. Cvičenia na diferenciáciu zvuku Y - ja v slabike
    6. Loptová hra – „povedzte to naopak“:

      Bol - (pauza)

      Mydlo – (mil)

      zavýjal – (vil)

      Fervor - (pil)

      5. Zdvihnite písmeno predstavujúce prehrávaný zvuk.

      Py, ti, ri, by, ky, di, bi, mi, sy, ty, my, ki, dy, pi.

      lipa, syr, veľryba, ryby, pery, jazyk, ruky.

    7. - Opakujte a zapíšte si:
    8. Sy-sy-si, ri-ry-ry, dy-di-dy.

    9. 6. Gymnastika pre ruky:
    10. Prsty sú priateľská rodina,

      Jeden bez druhého nedokážu žiť

      Toto je veľké a toto je stredné,

      Bezmenný

      A náš posledný malíček je skvelý

      Zabudol si ukazovák

      Aby prsty žili spolu

      Spojme ich

      Vykonajte cvičenie.

    11. 7. Diferenciácia Y – ja v slovách

Usporiadajte slovné obrázky pre každý dom podľa prítomnosti Y – I:

Napíšte slová do troch stĺpcov do zošita.

  1. Vložte chýbajúce písmená Y – ja slovami, napíšte do poznámkového bloku:
  2. R(i)s, m(s)s, m(i)r, s(s)r, r(s)s, l(i)pa, k(i)no, s(s)ro, s( i)la,

    m(s)sl(s), v(s)l(s), p(s)l(s), p(s)l(s).

  3. "Jeden je veľa." Pomenujte predmet v množnom čísle.

Album - albumy

Vrkoč – vrkoče

Panama - Panamské klobúky

Čiapka – čiapky

Vládca - vládcovia

Kôň - kone

Napíšte vo dvojiciach do zošita.

10. „Nazvite veľký predmet malým, aký je zvuk na konci vášho slova“:

Ryby - ryby,

Burrows – (norky),

slivky – (smotana),

labky - (labky).

11. „Zmeňte posledný zvuk, zapíšte si pár slov“:

Darčeky – darček(y),

Nosy – nos(y),

Hroty - hrot(y),

Kvety – farba(y),

Záhrady – záhrady,

Prázdne – prázdne (prázdne).

  1. Diferenciácia I-Y vo vete.
  2. Vymýšľajte slová, vymýšľajte vety

    (V jarných vežiakoch Vili hniezda

    V lese zavýjal hladní vlci.)

  3. Diferenciácia medzi I a S v spojenej reči.

Čítanie a prerozprávanie príbehu V. Oseevy „Len stará dáma“.

    • Kto išiel po ulici? (Deti išli po ulici. A stará žena kráčala vpredu)
    • Čo sa stalo starej pani? (Zrazu sa stará pani pošmykla a spadla)
    • Čo urobil chlapec? (Chlapec pomohol starej pani vstať.)
    • Čo sa ho to dievča pýtalo? (Dievča sa spýtalo: "Je to tvoja babička?" "Nie," odpovedal chlapec)
    • Prečo bolo dievča prekvapené? (Prečo si jej pomohol?)
    • Čo chlapec odpovedal? (Je to len stará dáma)
    • Ktorý z chlapcov urobil správnu vec a prečo? (Chlapec urobil správnu vec. Musíme pomáhať slabším a starším.)

Nájdite slová pri štúdiu zvuky a-y, určiť polohu slovami.

14. Zhrnutie vyučovacej hodiny.

  1. Dve matky majú päť synov.
  2. Jedno meno pre všetkých.

    Rovnaké roky

    Líšia sa výškou. (ruky a prsty)

  3. Červené dvere v mojej jaskyni
  4. Pri dverách sedia biele zvieratká.

    Mäso aj chlieb - všetka moja korisť -

    S radosťou ju darujem bielym zvieratám. (pery, zuby, ústa)

  5. Vždy v mojich ústach

Ale to neprehltnete. (Jazyk)

(použite ilustrácie slov – hádanky)

Nájdite diferencované zvuky Y_I.

Použité knihy:

  1. Efimenková L.N. „Oprava ústnej a písanieštudentov základných tried“ – M., 2001
  2. Sadovnikova I.N. „Porušenia písomného prejavu a ich prekonávanie u mladších školákov“ - M., Vlados, 1995.
  3. Efimenková L.N. Sadovnikova I.N. „Korekcia a prevencia dysgrafie u detí "M "Osvietenie" 1972
  4. Rau E.F., Roždestvenskaja V.I. „Oprava výslovnosti pre školákov " M.: "Osvietenie" 1980.

MBDOU" MATERSKÁ ŠKOLA kombinovaný typ č. 8" "Snehulienka"

Abstraktné

priamo vzdelávacie aktivity

vo vzdelávacom odbore "Kognícia"

vo všeobecnej rozvojovej skupine

pre deti od 6-7 rokov

Predmet: „Rozlíšenie zvukov [Y] a [I]“

Vychovávateľ: Banshchikova Yu.S. rok 2012

Obsah programu:

Naučte deti dávať akusticko-artikulačné charakteristiky zvukov [ ы ] a [ и ];

Posilniť schopnosť vykonávať analýzu a syntézu zvukových písmen;

Posilniť schopnosť deliť slová na slabiky, určiť počet slabík v slove;

Rozlišovanie zvukov [ ы ] a [ и ];

Rozvíjať fonematické povedomie;

Rozvíjať komunikačné zručnosti – schopnosť pracovať v tíme, vyjednávať, komunikovať s dospelými a rovesníkmi.

Vybavenie:

Predmetové obrázky podľa počtu detí, kartičky-schémy na určenie hlásky na začiatku, v strede alebo na konci slova, obrázky na určenie počtu slabík, písmená podľa počtu detí na tieňovanie.

Priebeh lekcie:

Organizačný moment (príchod lakomca)

Vychovávateľ: Chlapci, poďme k stojanu, pozri, dnes nás prišiel navštíviť „Greedy“. Hovorí, že chce všetkého veľa (učiteľka vyslovuje slovo v jednotnom čísle a deti ho musia vyslovovať v množnom čísle), ja jej poviem svoju muchu a ona mi odpovie na moje muchy

Chrobáky líškové

Kačice-kačice včely-včely

Medveď nesie ďateľ ďatle

Jeleň-jeleň zajac-zajac

Vlk-vlci osa-osa

Vrany-havrany

Vychovávateľ: Aké zvuky sme vydali na konci každého slova?

deti: vyslovovali sme hlásky [Y] a [I].

Vychovávateľ : Ste skvelí, rozlúčime sa s „Greedy“ a poďme ku stolom (Dunno sedí vedľa učiteľskej stoličky) Ach, chlapci, pozrite sa, kto nás prišiel navštíviť.

Deti: odpovedajú, že neviem

Vychovávateľ: Chlapci Dunno hovorí, že nedokáže rozlíšiť medzi spoluhláskami a samohláskami. Pomôžme Dunnovi, predstavme si, že máme v rukách niť a potiahneme ju (deti predstierajú, že niť ťahajú, pomaly rozťahujú ruky do strán, pričom vyslovujú zvuky [Y] a [I].

Vychovávateľ: Pretrhla sa nám niť?

Deti: Nie

Vychovávateľ: A keď sme vy a ja vydávali zvuky, stretol sa vzduch s prekážkou?

Deti: Nie

Vychovávateľ: Ak sa teda vlákno nepretrhlo a vzduch nenarazil na žiadne prekážky, aké zvuky sú teda samohlásky alebo spoluhlásky?

deti: Samohlásky (deti musia vysvetliť odpoveď)

Vychovávateľ: Kto môže povedať, akú farbu majú zvuky samohlásky?

deti: (vypočujte si odpovede detí)

Vychovávateľ: Chlapci, ktorí vedia uhádnuť, ako sa líši výslovnosť týchto hlások (učiteľ ukazuje hlásky [Y] a [I] postupne perami, deti sa snažia uhádnuť), hláska [I] je úsmev a hláska [Y] je okno (dokorán otvorené pery).

Vychovávateľ: No, neviem, pomohli sme vám zistiť, ako rozlíšiť samohlásky a spoluhlásky?

Neviem: ano - dakujem velmi pekne. Ale tu mám obálku, ktorú som si zobral na ceste k vám s nejakými kartami a obrázkami, len neviem prísť na to, na čo sú.

Vychovávateľ: Dajte Dunno svoju obálku, chalani a ja vám pomôžeme. Takže chlapci, pozrite sa, tu sú schémy a obrázky. Čo myslíte, na čo sú?

deti: (počúvajte odpovede)

Vychovávateľ: Musíte správne určiť, kde sa nachádza zvuk [I] alebo [Y] - na začiatku, v strede alebo na konci slova (rozložte jeden obrázok spolu s deťmi, potom to deti urobia samostatne). úlohu, vyzvite ich, aby si vymenili schémy a obrázky so susedom a navzájom sa skontrolovali. Po predchádzajúcom rozhovore s deťmi, ak je zvuk na začiatku slova, zatvoríme prvý štvorec, ak na konci slova zatvoríme posledný štvorec, a ak je zvuk druhý alebo tretí, zatvoríme stredný štvorec.

Vychovávateľ: Chlapci, o čom sme hovorili o písmenách alebo zvukoch? Pamätajme na písmená, ktoré vidíme a píšeme, a zvuky, ktoré počujeme a vyslovujeme, a predsa to, o čom sme hovorili, samozrejme, o zvukoch. (otočte písmená I a Y na tabuli). Čo sú to za písmená, ako sa volajú, ako vyzerajú? (vypočujte si úplné odpovede detí).

Neviem: poďakuje deťom a pozve ich, aby sa s ním zahrali.

Vychovávateľ: Chlapci, poďme na podložku a skúsme nakresliť naše písmená vo vzduchu. Učiteľ sa postaví chrbtom k deťom a prikazuje deťom opakovať (najskôr pravou rukou, potom ľavou, ľavou nohou, pravou nohou, očami). Požiadajte deti, aby sa postavili do dvojíc: „Napíšte list priateľovi na chrbát“, vymeňte si miesta.

Vychovávateľ: Teraz sa chlapci stávajú vlakom: "Hádaj písmeno." Poslednému dieťaťu napíšem na chrbát list, on ho po retiazke podá ďalšiemu a tak ďalej až do konca, posledné dieťa musí uhádnuť, čo to bolo za písmeno. Výborne, odviedli ste skvelú prácu a Dunno si s vami tiež veľmi rád zahral.

Vychovávateľ: Venujte pozornosť stojanu, na ktorom sú pripevnené 3 obrázky, v ktorých je jedna, dve a tri slabiky. No, chlapci, Dunno, ako vždy, všetko pomiešal, keď sa k nám ponáhľal. Hovorí, že slovo veľryba má dve slabiky, slovo kura má jednu slabiku a slovo hodiny má tri slabiky. Ako zistiť, koľko slabík obsahuje každé slovo?

deti: Vypočujte si odpovede detí.

Vychovávateľ: Výborne, ktoré slovo je najdlhšie a prečo? Ktorá je najkratšia a prečo?

deti: Vypočujte si úplné odpovede detí.

Vychovávateľ: Guys Dunno hovorí, že všetkému rozumel, ale stále je naštvaný, pretože pripravil prekvapenie pre svojich priateľov, ale opäť všetko pomiešal. Pozvite deti k stolu.

Vychovávateľ: Chlapci, dávajte pozor, na stole sú dva košíky so zvukmi [Y] a [I], na ktorých sú rozložené obrázky so zvukmi [Y] a [I] a (niekoľko nesprávnych obrázkov); tabuľky. Vašou úlohou je nasnímať jeden obrázok a vložiť ho do košíka s požadovaným zvukom Dunno sa tiež snaží odfotiť a vložiť ho do košíka, deti ho opravia.

Vychovávateľ: Ste skvelí, páčilo sa vám Dunno, pamätali ste si všetko? Poďme chlapci dať Dunno darček, choďte na svoje miesta. Deti majú zatieniť písmená Y a I.


Tatiana Myzina
Zhrnutie podskupinovej logopedickej hodiny na tému: Diferenciácia hlások [a], [s] a písmen Ii a Yy v slabikách

Zhrnutie podskupinovej logopedickej hodiny

na tému: ", [s] a písmená Ii a Yy v slabikách, slová a vety"

Predmet: « Diferenciácia samohlások [a], [s] a písmená Ii a Yy v slabikách, slová a vety."

Cieľ: rozlišovať zvuky [a], [s] a písmená a, s.

Úlohy:

Opravné:

1. Naučte deti rozlišovať artikuláciou zvuky [a],[s].

2. Rozvíjať fonematické povedomie a pozornosť.

3. Rozvíjať zručnosti slabičný analýza a zrakové vnímanie, súvislá reč.

obohatiť slovnú zásobu o tému "zelenina" A "ovocie".

Vzdelávacie:

1. Naučte deti správne korelovať zvuky [a] a [s] s písmenami I a Y.

Vzdelávacie:

1. Rozvíjanie motivácie k učeniu a komunikačných zručností.

Vybavenie: písmená i-s, obrázky, lopta, košíky, jazykolamy, plagát s písmená rôzne farby a veľkosti.

Priebeh lekcie.

I. Organizačný moment.

Psychické rozpoloženie žiakov. Vytváranie priaznivého pracovného prostredia.

Ahojte chalani!

Usmejme sa na seba. Nech nám všetkým lekcia prinesie radosť z komunikácie.

Dnes v triede, chlapci, nájdete veľa zaujímavých úloh, nových objavov a svojich asistentov bude: pozornosť, vynaliezavosť, vynaliezavosť.

Zaznel dlho očakávaný hovor,

Začína sa lekcia.

Prišli zvuky s písmenami,

Na obnovenie poriadku.

Ten, kto veľa menuje, si sadne položky: (koláč, ceruzka, krík, stôl).

II. Hlavná časť.

1. Úvod do tému.

Doplňte vety výberom vhodných slov.

Mačka chytená... (myš).

Kúpili Nine medvedíka (medveď).

Čo slová majú rôzne zvuky?

Dnes na trieda ty a ja sa naučíme rozlišovať zvuky [s], [a] a písmená s, a v slabiky, slová a vety.

2. Porovnávacie charakteristiky zvuky.

Čo nám pomáha vysloviť

A) zvuk [s]

b) zvuk [a]

V čom sú si podobné? zvuky, v čom je rozdiel?

V čom sú si podobné? písmená, v čom je rozdiel?

3. Rozvoj fonematického uvedomovania.

a) Zapamätajte si a jasne opakujte slabičný reťaze s rôznymi údernými polohami.

tee-tee-tee-yy

pee-pee-pee-pee

píp píp píp

sy-si-si-si

b) Hra "Naopak".

Nazvem to ťažko slabika, a si mäkký a naopak: Ja som mäkký a ty si tvrdý.

By -, vi -, dy -, pi -, bi -, ty -, di -….

4. Korelácia zvuk s písmenom.

a) Skúška písmená(plagát s rôznymi písmená, rôzne farby, veľkosti písmená).

Nájdite medzi nimi list, ktorý označuje zvuk [s], zvuk [a](zobraziť tlačené, malé, veľké).

b) Práca v zošitoch.

Počúvaj slabiky, zvuk kombinácie a iba zapíšte samohlásky:

Vli, kty, kri, media, ardor, pli, vid.

Vyšetrenie: zavesiť kartu na tabuľu s písmená: A, s, a, a, s, a, a.

5. Rozlišovanie hlások a písmen v slabikách.

hra „Chyťte zvuk» .

Ak počuješ zvuk[a] – tlieskajte rukami, ak zvuk [s] – dupot.

Slová: ryby, nite, vrkoče, dieťa, syr, ihla, sedmokrásky.

6. Fyzické cvičenie:

Si asi unavený?

No potom sa všetci spoločne postavili.

Sklonil

Narovnaný, natiahnutý,

A teraz sa prehli dozadu.

Natiahneme ruky, ramená,

Aby sa nám ľahšie sedelo,

A vôbec sa neunaviť.

Aj moja hlava je unavená.

Tak jej pomôžme!

Vpravo a vľavo, raz a dva,

Mysli, mysli, hlavu.

Hoci je cvičenie krátke, trochu sme si oddýchli.

7. Rozlišovanie hlások a písmen v slovách.

a) - Dnes pôjdeme do obchodu (slovo na tabuli "obchod"- slovníkové slovo, v ktorom predávajú veľa rôzneho tovaru.

Ako sa volá tento obchod? (univerzálne, supermarket). Ako odolať a nenakúpiť priveľa?

Pomôžu nám v tom študenti, ktorých študujeme samohlásky(ja, Y). Položky dávame do košíkov (tekvica, melón, uhorky, baklažán, slivka, broskyňa, pomaranč, citrón) v súlade s znie s vysvetlením: „Môžem si kúpiť, pretože zvuk(a, s) počuť na začiatku, v strede, na konci slova."

b) Napíšte slová do zošita v dvoch stĺpcoch, z jedného košíka položky s zvuk - Y, od iného zvuk - I.

tekvicová slivka

melón broskyňa

uhorky oranžové

baklažán citrón

c) Pozri sa na predmety prvého koša a druhého koša a pomenuj ich všeobecným slovom (zelenina ovocie). Čo sa dá pripraviť zo zeleniny a ovocia?

8. Práca na tvorení slov.

Slivková šťava (ktoré)– slivka.

Šťava z citrónov (ktoré)– citrón.

Broskyňová šťava (ktoré)– broskyňa.

pomarančový džús (ktoré)– oranžová.

Aké sú výhody zeleniny a ovocia?

9. Gymnastika pre oči:

Kvetina spala (zavri oči, uvoľni sa)

A zrazu som sa zobudil (žmurkanie očami).

Už som nechcel spať, (zdvihnite ruky hore - nadýchnite sa, pozrite sa na svoje ruky,

Vzchopil sa, natiahol sa,

Vzniesol sa a letel. (pozri sa doľava a doprava).

10. Rozlišovanie hlások a písmen vo vetách.

Prišlo k nám bábätko. Zarecituje krátku báseň. Zapamätajte si báseň, zopakujte ju a zapíšte si ju notebook:

Bábätko bolo veľmi milé

Ruky si umyl mydlom.

III. Výsledky triedy.

Ktoré zvuky a písmená sa naučili rozlišovať?

Prečo ste sa naučili rozlišovať?

Čo nové ste sa naučili trieda?

čo sa vám najviac páčilo?

Výborne! Veľmi sa mi páčilo, ako pracujete.



Zdieľam: