Pitná voda produkt dobře nezávislá práce. Shrnutí exkurze ke studánce

Téma lekce: Studna sirek.

Cíl: Formování dovedností při práci se dřevem, rozvoj tvůrčí fantazie žáků.

Cíle lekce:

1. Předmět:

Naučte děti stavět krychli ze sirek;

Vytvářejte představy o organizaci práce;

Seznámit se s materiály a pomůckami, základními pravidly chování a práce ve třídě;

Pěstovat úctu k práci jiných lidí, touhu šťourat, dělat práci vlastníma rukama, představit starou ruskou kulturu;

Naučte se organizovat pracoviště.

Poznávací:

Rozvíjet schopnost formulovat odpovědi na otázky učitele;

Regulační:

Zajistit utváření schopnosti stanovovat cíle a plánovat své aktivity;

Podporovat rozvoj sebekontroly a sebeúcty;

komunikativní:

Podporovat rozvoj komunikačních dovedností dětí;

Zajistit rozvoj dialogické a monologické řeči;

Osobní:

Přispívat k utváření hodnotových směrnic a smyslu činnosti na základě kognitivních zájmů;

Pomoci studentům uvědomit si společenskou, praktickou a osobní hodnotu společných aktivit;

Rozšiřte tvůrčí schopnosti studentů rozvojem kreativního myšlení.

Průběh lekce:

1. Organizační moment.

2.Sebeurčení pro aktivitu..(nálada)

Zavři oči. Představte si jasné slunce, zelenou louku, divoké květiny. Nadechněte se vůně této louky. Zhluboka se nadechněte a nyní pomalu vydechněte. ( Toto cvičení stimuluje funkci plic).

3. Vyjádření výchovného úkolu.

Píseň "No"

Lidi, o čem je tahle písnička?

Kdo ví, co je studna?

Existuje historický vztah mezi slovy studna, zvonek, kolobok, řetězová pošta? (Všechna slova mají historický kořen „KOLO“, což znamená „KULATÝ“)

Studánka byla původně pramenná, obložená kládou vydlabanou z kulaté klády.

Zamyslete se nad tím, jak umělci zvěčnili obraz studny na svých obrazech (slide show)?

Až do počátku 20. století se studna vyráběla v podobě dřevěného rámu, obvykle dubového. Obvykle byla nad srubem instalována brána nebo jeřáb, aby se voda zvedla. Otvor ve studni byl zakryt víkem.

Studny, stejně jako prameny, jezera a řeky, byly považovány za posvátné; Téměř každá vesnice měla svůj svatý pramen, jehož voda byla považována za léčivou.

Až do začátku 20. století se obětovalo, skládaly přísahy, sňatky se uzavíraly u studánek a pramenů.

Pověry a pověry byly spojeny i s jeřábovými studnami. Někteří věřili, že studna je zdrojem života, symbolem plodnosti. Jiní si mysleli, že dírou ve studni se dá vstoupit do podsvětí. Podle lidová znamení Pokud je voda ve studni zakalená, přichází déšť.

4.Práce na tématu lekce.

Jaký produkt nás podle vás v této lekci čeká?

Podívejte se na tento produkt. Z jakých materiálů je vyrobena? Víte, že je třeba používat zápalky velmi opatrně. Pamatovat zlaté pravidlo požární bezpečnost: Zápalky nejsou pro děti hračkou (učitel s dětmi mluví)

Jaké nástroje si myslíte, že budeme potřebovat?

Opakování pravidel pro použití lepidla a nůžek.

Pravidla pro bezpečnou práci s nůžkami

1. Udržujte svůj pracovní prostor uklizený.

2. Před prací zkontrolujte funkčnost nářadí.

3 . Nepoužívejte volné nůžky.

4. Pracujte pouze s vhodným nástrojem: dobře seřízenými a nabroušenými nůžkami.

5. Používejte nůžky pouze na svém vlastním pracovišti.

6. Při práci sledujte pohyb nožů.

7. Umístěte nůžky tak, aby kroužky směřovaly k vám.

8. Posuňte kroužky nůžek dopředu.

9. Nenechávejte nůžky otevřené.

10. Nůžky skladujte v pouzdře tak, aby čepele směřovaly dolů.

11. Nehrajte si s nůžkami, nepřikládejte si nůžky k obličeji.

12. Používejte nůžky, jak je určeno.

Pravidla pro bezpečnou práci s lepidlem

1. Při práci s lepidlem v případě potřeby použijte štětec.

2. Vezměte množství lepidla, které je v této fázi nutné k dokončení práce.

3. Přebytečné lepidlo odstraňte měkkým hadříkem nebo ubrouskem a jemně na něj zatlačte.

4. Po použití si štětec a ruce dobře umyjte mýdlem.

V jakém pořadí si myslíte, že tu práci uděláme?

5. Dokončení práce (postupná realizace celou třídou).

6. Shrnutí lekce. Výstava děl.

Co se vám na lekci líbilo?

O čem jste se chtěli dozvědět více?

7.Reflexe činnosti.

Letskikh L.A.
učitel primární třídy,
Střední škola MAOU č. 21, Kungur

Typ lekce: řešení konkrétních problémů.
Pedagogické ÚKOLY: rozvíjet schopnost práce s papírem, se šablonou, s využitím potřebného
nástroje a zařízení; rozvíjet Kreativní dovednosti, pěstovat tvrdou práci.
PLÁNOVANÉ VÝSLEDKY VZDĚLÁVÁNÍ:
Předmět: znát techniky práce s papírem, pravidla pro práci s nůžkami, lepidlem, šablonou; vědět, jak používat
znalosti získané v praktických činnostech.
Metasubjekt (kritéria pro tvorbu/hodnocení složek univers vzdělávací aktivity
UUD):
Regulační: korelovat to, co je známo a naučené, s tím, co ještě není známo a co je třeba se naučit; na základě
s pomocí učitele určí výchovný úkol hodiny, sestaví plán a určí posloupnost
akce, kontrolovat a upravovat vlastní činnosti, porovnávat hotový výrobek s danou normou.
Kognitivní: identifikujte a formulujte kognitivní cíl, najděte a izolujte od něj potřebné informace
materiál z učebnice, vzdělávacího filmu i na základě dříve získaných znalostí a vašich životních zkušeností;
strukturovat své vlastní znalosti; analyzovat vzorek a identifikovat významné i nevýznamné
znamení.
Komunikativní: umí naslouchat a slyšet, projevovat ochotu vést dialog, správně konstruovat řeč
prohlášení, v případě potřeby klást vysvětlující otázky, respektovat všechny účastníky dialogu.
Osobní UUD: uvědomte si důležitost znalostí získaných v lekci, a to jak pro současnou dobu, tak pro
pozdější život; projevit zájem o historickou minulost našich předků, pochopit význam vody pro život

ze všech živých věcí, včetně lidí, si uvědomit, že voda je cenná, pochopit, že je třeba se o ni starat
voda.
METODY A FORMY UČENÍ: částečně objevné, praktické; individuální, čelní.
VZDĚLÁVACÍ PROSTŘEDKY:
http://tolkslovar.ru/k6546.html
http://fiskultura.ucoz.ru/publ/151065
http://www.playroom.ru/content/view/1415/
http://www.vsezagadki.ru/2010/11/zagadkiprochistotu/
http://crazymama.ru/zagadki.php
MATERIÁLY A VYBAVENÍ: barevný papír, tyčinky; počítač, projektor, plátno.
Obrazový demonstrační materiál: multimediální řada: elektronická příloha k učebnici N.I.
Rogovtseva, N.V. Bogdanova, I.P. Freytag „Technology“ (CD), téma „No“.
Základní pojmy a pojmy: papír, šablona, ​​rozložení, skládání, stříhání, stříhání, ohýbání, lepení, lepení.
ORGANIZAČNÍ STRUKTURA (SCENÁŘ) LEKCE
I. Příprava na vnímání nového materiálu.
SDĚLTE TÉMA A ÚČEL LEKCE.
- Hádej hádanku:
Jsem příbuzný s Moydodyrem,
Odvracíš mě
A studená voda
Rychle tě umyji.
(Vodovodní kohoutek.)

"Stačí otočit kohoutkem a voda z něj vyteče." S takovým úkolem se dokáže vyrovnat i dítě. Ale tak to bylo
ne vždy. Voda se do našich domovů začala tak snadno a rychle dostávat nedávno. A nyní je v domě tekoucí voda
hlavně mezi obyvateli města, ale ne mezi vesničany. Kde dříve lidé brali vodu? Kde to teď vesničané berou?
(Odpovědi studentů.)
– Co jste se naučili o vodě v minulé hodině?
Ukázka multimediálního filmu „Studna“, I. část ze slov „Víte, proč se Země jmenuje
modrá planeta? ke slovům „Voda dovnitř moderní domy pochází z vodovodu...“
- Vzpomněli jsme si Zajímavosti o vodě, nyní se podívejme, jak a odkud lidé vodu dříve získávali.
Ukázka multimediálního filmu „Studna“, I. část ze slov „Voda v moderních domech pochází z
zásobování vodou...“ na slova „K tomu postavili studny...“.
Práce se slovní zásobou.
-Viděl jsi někdy studnu? Kde to bylo? Jak byste vysvětlil, co je studna?
Studna je úzká a hluboká díra, chráněná před sesuvy půdy, pro získávání vody z vodonosných vrstev země. (Vysvětlující
slovník T. F. Efremové.)
- Možná už někdo uhodl, co budeme ve třídě dělat? (Prohlášení studentů.)
- Podívejme se, kdo měl pravdu.
Ukázka multimediálního filmu „Studna“, část I až do konce.
– Připomeňme si, co je rozložení. (Mockup je menší kopie předmětu.) Takže uděláme... (menší
kopie studny). Co k tomu potřebujeme vědět? (Jak vypadá skutečná studna, její technologie
provedení.)
II. Objevování nových poznatků.
Práce s učebnicí (str. 97).
– Znovu se pořádně podívejte na studny.

Učitel může promítnout snímek z již zhlédnutého 1. dílu filmu „Studna“ popř
fotografie, kresby.
- Co chceš říct? čeho sis všiml?
– Zvažte technologii výroby modelu studny.
Podívají se na ilustrace a řeknou, jaká akce je na každém obrázku znázorněna.
– Aby byl proces vytváření modelu studny jasnější, podívejme se na film.
Je promítán multimediální film „Studna“, část II od slov „Vezmi si list barevného papíru...“ ke slovům
"Navrhneme produkt."
– Bylo ve filmu vše jasné? Máte nějaké otázky, na které byste se chtěli zeptat?
– Jaká je další fáze naší práce? (Udělejme plán.)
III. Primární upevňování znalostí.
Plánování.
PRACOVNÍ PLÁN:
1. Vezměte list barevného papíru a přeneste na něj šablonu.
2. Udělejme značky přehybů pomocí šablony.
3. Přeložíme zbývající šablony.
4. Vystřihněte polotovary.
5. Začneme dělat základ studny: složíme barevný papír.
6. Uděláme řezy.
7. Slepte obrobek dohromady - získáme základnu studny.
8. Slepte díly pro střechu studny.
9. Sestavíme rám nalepením tyčinek na základnu studny.
10. Navrhneme produkt.

– Pracovní plán byl vypracován, co je nyní třeba udělat? (Porovnejme to s plánem v učebnici a ve filmu.)
Porovnejte pracovní plán, který vypracovali, s plány uvedenými v učebnici a ve filmu (část III). Na
úpravy se provádějí podle potřeby.
- Jaké jsou následující akce? (Připravme pracoviště.)
Příprava pracoviště.
– Pamatujte, co je k práci potřeba. Zkontrolujte, zda máte vše na stole. Ověřme se pohledem
filmový úryvek.
Promítá se multimediální film „Studna“, část II, dokud se neobjeví slova „Vezmi si list barevného papíru...“
Fízminutka
ŽÁBY
V bažině jsou dvě přítelkyně,
Dvě zelené žáby
Ráno jsme se umyli brzy,
Utřeli jsme se ručníkem.
Dupali nohama, tleskali rukama,
Naklonil se doprava, doleva
A vrátili se zpět.
To je tajemství zdraví!
Zdravím všechny mé přátele!
Samostatná práce.
Učitel poskytuje individuální asistenci.
IV. Shrnutí lekce. Odraz.

Předmět:„Voda – ty jsi život sám“

Hlavní myšlenka lekce: dokázat, že voda je nejběžnější látkou na Zemi, která vyžaduje zvláštní ochranu.

Zařízení: počítač, projektor, plátno, CD s prezentací lekce, mapa světa, studentské projekty, učebnice, fragment tištěného sešitu.

Typ lekce: utváření nových znalostí.

Typ lekce: kombinovaný.

Tradiční formát lekce: lekci v učení nové látky.

Netradiční forma lekce: mediální lekce .

Metody lekce:

  • Vizuální: ilustrace, ukázky.
  • Verbální: příběh, rozhovor, přednáška.
  • Praktické: rešerše (projektová metoda), rešerše.

Cíle lekce:

  • Vysvětlete žákům, že voda je součástí všeho živého na Zemi.
  • Řekněte dětem, kde lidé používají vodu
  • Pomocí matematických dat ukažte, jak se zvýšila cena vody
  • Ukažte studentům, jak velká je potřeba tohoto přírodního zdroje, pomocí tabulky denní spotřeby vody.
  • Formovat u studentů holistický světonázor o jednotě všech složek hydrosféry
  • Ukažte jedinečnost vody jako látky a nejdůležitějšího přírodního zdroje
  • Řekněte studentům, jak je znečištěný světový oceán a zejména Volha
  • Jak dochází ke znečištění zejména Světového oceánu a Volhy?
  • Řekněte dětem o příčinách vodních válek
  • Organizace začátku lekce. Pozdrav od učitele krátká zpráva cíle a cíle lekce. (1 minuta)
  • Utváření nových znalostí. (30 minut)

Plán lekce

  1. Význam vody pro život živých bytostí.
  2. Role vody v životě člověka.
  3. Sladká voda je vzácným zdrojem.
  4. Ekologický stav Volhy.
  5. Jak ochránit naši Volhu?
  6. Jsou možné vodní války? (Přednáška, práce u tabule s fyzická karta hemisféry) (5 minut)

Shrnutí lekce

Úvod učitele.

Předmět Dnešní lekce zní takto: „VODA JE SÁM ŽIVOT“. Kluci, vezměte prosím na vědomí, že na konec tématu nedáváme žádnou interpunkci. Na konci lekce se k tématu vrátíme a společně rozhodneme, co bychom měli dát na konec věty.

Účel Naše lekce dokáže, že voda je nejběžnější látkou na Zemi, která vyžaduje zvláštní ochranu.

„Obraz viditelné přírody určuje voda. Neexistuje žádné přirozené tělo, které by se s ním mohlo srovnávat v jeho vlivu na průběh těch nejzákladnějších, nejvelkolepějších procesů.“ V. I. Vernadského.

Kluci, podívejte se na mapu naší Země. Co je na něm víc: země nebo voda? (Voda) Proto ji první kosmonaut Země Yu A. Gagarin nazval modrou planetou, protože přesně tak ji viděl z vesmíru. Kluci, teď si vzpomeňme na Království živé přírody a podívejme se, zda je mezi zástupci těchto Království zahrnuta voda.
Voda je jedinečná a nenahraditelná. Pravděpodobně mnozí z vás vědí, že voda zabírá 80 až 99 % hmotnosti rostliny a asi 75 % hmotnosti živočicha. Všimli jste si, že navzdory skutečnosti, že člověk patří do říše zvířat, identifikovali jsme ho jako samostatný odkaz. Proč? Protože člověk je jediný živý tvor, který může vědomě ovlivňovat vodní zdroje. Jeho tělo velmi ostře reaguje na nerovnováhu vodní bilance: ztráta 6–8 % vlhkosti z tělesné hmotnosti způsobuje těžké stavy blízké mdlobám, a pokud ztráta dosáhne 10–12 %, srdce člověka přestane bít.

Závěr: Můžeme tedy dojít k závěru, že bez vody by neexistovala taková rozmanitost živých organismů a na Zemi by dlouho nemohly existovat.

2. Kluci, kde člověk používá vodu? (Odpovědi studentů jsou slyšet)
Všechny vaše odpovědi lze shrnout ve formě diagramu:

Závěr: Vidíme, že bez ohledu na to, na jakou oblast lidské činnosti se podíváme, voda je potřeba všude.
3. Nabízí se otázka: ví člověk, že bez vody nemůže žít? Šetří to vodu? Jakou vodu používá více: slanou nebo čerstvou? Věděli jste, že sladká voda tvoří 2,5 % celkových zásob vody na Zemi? Co by mohlo být zdrojem sladké vody na Zemi? (Ledovce, podzemní voda, led, voda z bažin, řek, jezer, atmosférická vlhkost).

Pro lidskou spotřebu je k dispozici méně než 1 % světových zdrojů sladké vody. Světové zásoby sladké vody nelze zvýšit a počet jejích spotřebitelů neustále roste. Nedávné studie ukázaly, že cena vody po celém světě výrazně vzrostla. Za posledních 50 let se ceny ropy zvýšily 10krát, ceny vody pro domácnost stokrát a ceny pitné vody vzrostly 1000krát.
Podívejme se na graf denní spotřeby vody:

Doma:

  • Čištění zubů pod tekoucí vodou – 7 l,
  • Splachovací voda na WC – 20 l,
  • Osprchujte se po dobu 6 minut. - 100 l,
  • Koupání – 140 l,
  • Mytí nádobí pod tekoucí vodou – 110 l,
  • Umyjte se pračka- 230 l

Při pěstování 1 tuny zemědělských rostlin:

  • Pšenice - 1,5 tisíce tun,
  • Rýže - 7 tisíc tun,
  • Bavlna – 10 tisíc tun

Při výrobě 1 tuny průmyslových výrobků:

  • uhlí - 2 tuny,
  • Olej - 18 tun,
  • Papír – 200 t,
  • nikl - 800 tun,
  • Viskózové hedvábí – 1 500 t

Závěr: Zásoby sladké vody jsou omezené, její potřeba je obrovská a ceny vody se zvyšují tisíckrát. Ne nadarmo byl rok 2003 OSN vyhlášen Světovým rokem sladké vody. A 22. března se každoročně slaví Světový den vody.
Odhaduje se, že do roku 2025 budou 2/3 světové populace žít v zemích se středním až závažným vodním stresem.
4. Nyní trochu zúžíme rozsah našeho dnešního rozhovoru. Abychom pochopili, že problém znečištění sladkých vod existuje, stačí si připomenout, že naše město Saratov stojí na největší řece v Evropě, Volze.
Povodí Volhy pokrývá celé území Saratovské oblasti. V jeho hranicích protéká 350 přítoků Volhy, jejich celková délka je 12 tisíc km. Samotná Volha, protékající územím od severu k jihu, je reprezentována dvěma nádržemi:

  • Saratovský
  • Volgogradského

Jejich délka v rámci hranic našeho kraje je 420 km. Výsledkem jejich výstavby byly takové jevy jako sesuvy půdy a destrukce břehů. Důvodem je kolísání hladiny v důsledku provozu vodojemu (voda je ve dne vypouštěna, v noci se hromadí).
Na území nádrží je mnoho oblastí, kde šířka vodního zrcadla dosahuje 20 km a velké, stálé větry nad tímto zrcadlem zvedají vlny vysoké až 3-4 m, které silou nahromaděné energie narážejí na břeh.
V některých oblastech levého břehu se ročně spotřebuje až 5 - 8 metrů území za rok. Za 30 let existence nádrží spadly do Volhy stovky milionů tun zeminy a kamení, mnoho bodů na levém břehu ztratilo celé ulice s obytnými budovami. V důsledku znečištění vody suspendovanými částicemi se ryby vzdalují z míst, kde dříve žily a třily se.
Při přípravě na tuto lekci jsem vyzval děti, aby zpracovaly dvě témata projekty.

První projekt jsme nazvali „Potápěč“.
Abychom jasněji zdůraznili téma našeho projektu, rozhodli jsme se představit si sami sebe v roli potápěčů a sestoupit na dno Volhy. Co jsme tam viděli? V důsledku našeho výzkumu, při studiu dna Volhy, jsme zjistili, že tam spolu s vodní rostliny a zvířat se objevilo obrovské množství nových obyvatel.
Tyto zahrnují:

  • Domácí odpad
  • Potopené lodě s nákladem.

Ve vodách Volhy nyní v zatopeném stavu reziví nejméně 63 opuštěných říčních plavidel. Někteří ekologové se domnívají, že takové množství železa bez dozoru ve vodě může vážně poškodit ekologii našeho regionu. Kov je zkorodovaný a zbývající palivo vytéká. Kolem takových lodí je voda otrávená produkty rozkladu. A zvednout potopenou loď je drahá záležitost. Navrácení „potopeného majetku“ bude vlastníka lodi stát spoustu peněz.

  • Letadla z druhé světové války
  • Topný olej, ropné produkty

Závěr: V důsledku práce na tomto projektu jsme dospěli k závěru, že průmyslové odpadní vody, odpady ze sektoru bydlení a komunálních služeb a celé „kytice“ periodické tabulky: těžké kovy, dusičnany byly vypouštěny do Volhy po celá desetiletí. Na Volze je mnoho potopených lodí a skládek odpadků, které se mohou stát zdrojem infekčních nemocí.
Ukazuje se ale, že kromě odpadků a odpadu z průmyslových podniků se ve Volze začaly nacházet nové druhy zvířat. A to se stalo naším tématem druhý projekt "Kdo dnes plave ve Volze?"
V novinách Komsomolskaja Pravda jsme narazili na článek „Odkud pochází krab na Volze? Z ní jsme se dozvěděli, že koncem října loňského roku ulovil obyvatel Jaroslavle neobvyklou černou rybu dlouhou 20 cm a plochou jako placka. Vzal to do Ústavu biologie vnitrozemských vod Ruské akademie věd. Bylo to poprvé, kdy byla zdokumentována skutečnost odchytu platýse říčního na Volze.
Dříve se věřilo, že žije pouze na Krymu a Dálný východ. Před pár lety by taková skutečnost vyvolala mezi vědci nebývalé vzrušení. Nyní ale na tento příběh reagovali bez většího nadšení. Protože ryby ze vzdálených zemí se nyní v štíhlých hejnech stěhují k Volze. A platýs není nejexotičtější nález.
Jak ale odolat desítkám krabů, které vědci loni ulovili ve Volze? Nebo proti exotické jehličnaté rybě, která zaplnila řeky a jezera v povodí Volhy natolik, že ji děti loví sítěmi na mělčině. Nebo kaspický sledě - šprot. Kdyby se některý z biologů před 10 lety zmínil, že rybáři budou chytat sledě do sítí v řekách severozápadního Ruska, jeho kolegové by ho považovali za blázna. Letos poprvé se na Volze začaly vydávat licence na průmyslový lov sledě.
Věřilo se, že krabi čerstvou vodu nelze reprodukovat. Loni v listopadu ale byla ve Volze odchycena samice s vejci.
Jako výsledek naší práce jsme sestavili diagram, který jsme nazvali „Kdo dnes plave ve Volze?

Závěr: Vidíme tedy, že se začal formovat nový ekosystém, ve kterém se začaly objevovat nové druhy zvířat.
5. Kluci, myslíte si, že existují pozitivní předpovědi?
Od roku 1993 se v důsledku poklesu výroby v zemi objem vody vypouštěné z průmyslových podniků v Saratovské oblasti snížil o 15 %. Mnoho nebezpečných průmyslových odvětví začalo přecházet na bezpečná čistící zařízení s uzavřeným okruhem, kdy špinavý odpad není vypouštěn do Volhy.
V Novouzensku a Stepnoy se budují efektivní modulární čistírny odpadních vod. Opravy a restaurátorské práce se také provádějí na starých systémech v Balakovo, Balashov, Rtishchev.

Závěr: Je nutné zvýšit počet čistících zařízení a snížit množství odpadních vod do Volhy.

6. Znovu se podíváme na mapu. Řekněte mi, prosím, je voda na Zemi rovnoměrně rozložena? (Ne). K čemu by to podle vás mohlo vést? Jsou možné vodní války? Myslíte si, že vodní války už začaly? (Ano). Označme na mapě ty země, kde již probíhají vodní války (Učitel pomocí barevných vlajek označí ty řeky, kde probíhají vodní války)..
Za posledních 50 let došlo na tomto základě k 507 konfliktům, z nichž 37 skončilo použitím síly.
Třetina z 263 světových povodí patří více než dvěma zemím a 19 patří více než pěti. Mnoho afrických zemí Jižní Amerika a Blízký východ jsou více než z poloviny závislé na cizí vodě.
Nejvyšší kvalitu vody dnes podle závěru expertů OSN poskytují Finsko, Kanada a Nový Zéland (Rusko je sedmé), nejnižší je v Belgii, Maroku a Indii.
Pokud jde o zásoby na hlavu, vede Dánsko a Rusko není ani v první desítce na tomto seznamu, takže se zdá, že je čas přehodnotit převládající představy v myslích Rusů o našem nevyčerpatelném bohatství v této oblasti. oblast také. Země s nejhoršími zásobami vody jsou Kuvajt, Palestina a SAE. Mezi vyspělými zeměmi je nejdražší voda v Německu (2 dolary za 1 metr krychlový), nejlevnější v Kanadě (0,4 dolaru).

Zde jsou nějaké příklady.

Rtiščevo. Propukla zde virová hepatitida. Během několika dní onemocnělo více než 100 lidí. Bylo to způsobeno tím, že obyvatelstvo konzumovalo nekvalitní vodu z odběru vody z řeky Khoper.
Serpukhov. Na začátku roku 2003 bylo identifikováno 132 případů virové hepatitidy A a v 11 případech trpěly infekcemi děti do 14 let. Příčinou ohniska byl vstup patogena do zrezivělého vodovodu v oblasti s odpadní voda z Oka.

Závěr: Je tedy zřejmé, že nedbalý a nedbalý přístup k vodě vedl ke vzniku nového typu války. Není třeba vymýšlet nové zbraně a rakety, stačí znečistit běžnou pitnou vodu. Špatná voda může dokonce zničit národ

  • Upevňování znalostí.(15 minut)

Antoine de Saint-Exupéry řekl: „Voda, nemáš chuť, barvu, vůni, užíváš si, aniž bys věděl, co jsi. Nelze říci, že jste k životu nezbytní: jste život sám.”
Nyní se vraťme k tématu naší lekce a rozhodneme se s vámi, jaké interpunkční znaménko má být umístěno na konci věty?
Kluci se rozhodli dát na konec věty vykřičník.
Na závěr pojďme provést obchodní hra. Představme si, že se každý z vás stal na pár minut starostou města. Co můžete nabídnout pro úsporu vody doma a zlepšení kvality? pití vody? (Odpovědi studentů jsou slyšet).

Závěr: Všechna opatření navržená našimi starosty jsou účinná. Jen dodám, že v případech, kdy není možné zlepšit kvalitu pitné vody z kohoutku, musíme používat balenou vodu vytěženou z hlubin země. Nezapomeňte na domácí filtry pro čištění voda z vodovodu.

Vyzývám vás k vyjmenování přísloví a rčení o vodě a vyzývám vás, abyste navrhli pravidla, která zajistí vaši ekologickou bezpečnost spojenou s používáním sladké vody.

  1. Jazykový typ - vytvořte rozhovor s prezidentem Ruské federace o naléhavých problémech životního prostředí.
  2. Logický a matematický typ - analyzovat informace o životním prostředí z novin, řešit environmentální problém (viz učebnice str. 45)
  3. Hudební typ - najděte a vystopujte téma přírody v hudebních dílech klasiků.

Použité knihy

  1. Globální ekologie. Učebnice pro 10-11 ročníků. profil škola / N. F. Vinokurova, V. V. Trushin – 2. vyd. – M.: Vzdělávání, 2001. – 270 s.: il., mapa.
  2. Budkov S.T. Jsme povinni zachránit Volhu. // Zeměpis ve škole. – 1994 – č. 5 – S. 15 – 20.
  3. Eldyshev Yu I. Bude možné se vyhnout vodním válkám? // Ekologie a život. – 2003 - č. 3 – S. 56 – 59.
  4. Lavrushina Yu., Bakhareva N. Yu. // Zelený svět – 2004 – č. 78 – s. 14 – 15.
  5. Ivanov S. M. Lodě stojí na místě a klesají ke dnu. / AIF – 2002 – č. 12 – S. 9. [Saratov].
  6. Kirsanov A.D. Odkud pochází krab na Volze? / Komsomolskaja pravda – 2002 – 23. 8. – 14. – 15. s.

Světlana Samsonová
Shrnutí exkurze ke studánce

Exkurze ke studánce.

cílová: představit Rusům lidové tradice, s kouskem starožitného náčiní - rocker, vzbudit respekt k studny, učit bezpečnostní opatření studna.

Přípravné práce: kladení hádanek, čtení v ruštině lidová pohádka "Kouzlem...", inscenování dětských říkanek o vodě, prohlížení ilustrací, hraní cvičení - "Udělej vzor", výběr a vyšetření vhodné pro dobře výlety, promyslet bezpečnou cestu k němu.

Atributy: houpačka s kbelíky, červené vlajky, bezpečnostní vesty pro každé dítě pro pohyb po ulicích města.

Průběh akce:

Učitelův příběh: dávno, když lidé žili v dřevěné domy Když nebyla elektřina, museli všichni tvrdě pracovat. Muži pracovali na poli, ženy doma. Nejpotřebnější věcí v domě je voda, ale ani tam netekla a pro vodu se muselo chodit k řece nebo k řece mnohokrát denně. studna. Hádej - ka, můj hádanka:

Dva bratři

Pojďme se koupat do řeky! (kbelíky).

Pro usnadnění práce byla použita dřevěná kolébka, s níž lze přinést dvě vědra vody najednou. Do domácnosti bylo potřeba hodně vody, a tak děti dospělým se vším pomáhaly. Dětské houpačky a kyblíčky byly pro děti.

S ohledem na současnost vahadla: vahadlo je dřevěné, jeho tvar je vhodný pro nošení závaží na ramenou, taková vahadla vyrobil mistr bednář, vahadlo by mělo být pevné a lehké, pružné.

Dnes půjdeme do exkurze do studánky.

Chci se zase opít!

Velmi chutná voda!

Odkud to pochází?

Z hlubokého... (studna)

Voda dovnitř studna je velmi hluboký, takže studniční voda je studená. Slunce to tam v hlubinách neohřeje. Studna je zakryta víkem aby nikdo nespadl hluboko, odpadky také nepadaly, takže voda dovnitř studna je vždy čistá.

Otevřu víko a vytáhnu vodu studna. Děti do studna Bez dospělých se neobejdete! Tak se podívej, jak to všechno udělám. V studna Kbelík visí na silném řetězu, musíte ho spustit dolů a nabrat vodu do kbelíku. Nyní opatrně zvedněte kbelík s vodou pomocí speciální páky.

Tady je plný kbelík vody, dost na opíjení a umyjte si obličej:

Vodka, vodka,

Umýt obličej

Aby tvé oči jiskřily,

Aby tvé tváře byly červené,

Aby se ti smála ústa,

Aby ten zub kousnul!

Ale ty a já pijeme vodu z nebudeme mít studnu, a zaléváme studna zalévat květiny v našem záhonu. Pojďme z toho dostat velkou, studna kýble vody do našich kýblů a jdeme zpět do školky.

Děti se dychtivě střídají v nošení kbelíků s vodou na jhu!

Publikace k tématu:

Hra: „Dopis po písmenu“ Cíl: Upevnit dovednost čtení krátkých slov. Popis hry: Po okrajích studny jsou v kapsách umístěny klády.

Studna byla vyrobena společně s mou dcerou, aby navrhla model ruské vesnice ve skupině. Je vyroben z plastový obal, který je přilepený kolem.

Před pár lety jsme se při výzdobě našeho okolí rozhodli vytvořit model studny. Umístění povoleno: návrší s rostoucími stromy v blízkosti.

Účast v soutěži Zeleninová zahrádka na okně mě inspirovala k výrobě studny a jeřábu. Opravdu jsem chtěl ukázat dětem svou střední skupinu.

Podobenství o oslu a studni Majitel žil a pracoval ve své práci a neznal žádné zvláštní potíže. Na farmě má osla I když je starý, táhne... nic... Ale nehoda se nějak stala do studny.

Shrnutí exkurze k pramenu Černá studna Shrnutí exkurze k prameni Černé studánky Cíle: pěstovat lásku k vlasti, seznámit s pamětihodnostmi obce.

Lekce 25
Předmět : Naučte se šít . PRÁCE S NITÍMI.
ŠITÍ NA KNOFLÍK

Typ lekce : seznámení s novým materiálem.

Pedagogické úkoly: představit různé typy knoflíků s dírkami, způsoby šití takových knoflíků, rozvíjet schopnost práce s jehlou a nití, seznámit s nástroji a zařízeními používanými k přišívání knoflíků a vzbudit zájem o předmět.

Plánované vzdělávací výsledky:

Předmět: vědět různé druhy knoflíky, nástroje a pomůcky potřebné k šití knoflíků, pravidla pro práci s nůžkami, jehlou, náprstkem, umět přišít knoflíky s dírkami, pracovat s jehlou a nití.

Metapředmět (kritéria pro tvorbu/hodnocení složek univerzálních vzdělávacích aktivit - UUD):

Regulační: s pomocí učitele určit vzdělávací úkol lekce, naplánovat vlastní aktivity: sestavit plán práce a určit posloupnost akcí; kontrolovat a upravovat vlastní činnost prováděním nezbytných změn ve způsobu jednání v případě nesrovnalostí s modelem; schopný vyvíjet dobrovolné úsilí.

Poznávací: samostatně identifikovat a formulovat kognitivní cíl, orientovat se ve svém znalostním systému - odlišit nové od již známého, extrahovat potřebné informace z materiálu učebnice, vzdělávacího filmu, ilustrací, demonstrovaných ukázek a také se spoléhat na své životní zkušenosti; analyzovat, zdůrazňovat podstatné rysy, vyvozovat závěry a samostatně vytvářet algoritmus činnosti.

komunikativní: poskytují příležitosti ke spolupráci – schopnost slyšet, naslouchat a rozumět partnerovi v řečové výpovědi, jsou schopnivést diskusi, správně vyjádřit své myšlenky v řeči, jsou schopni efektivně spolupracovat jak s učitelem, tak s vrstevníky a vzájemně si poskytovat podporu.

Osobní UUD: osvojit si dovednosti adaptace ve společnosti,uvědomit si hodnotu získaných znalostí a dovedností; studenti si vytvoří postoj k opatrný postoj Na hmotný majetek, včetně vlastních věcí se rozvíjí samostatnost a osobní zodpovědnost.

Metody a formy tréninku : částečně vyhledávací, praktický; individuální, čelní.

Vzdělávací zdroje :

http://www.fizkult-ura.ru/node/113

http://www.numama.ru/blogs/0/23/post612.html

http://www.artem.chulpanov.ru/pugoviza.html

Materiály a vybavení : knoflíky, nitě; počítač, projektor, plátno.

Vizuální demonstrační materiál: multimediální série: elektronická příloha k učebnici N. I. Rogovtseva, N. V. Bogdanova, I. P. Freytag"Technologie" (CD), téma "Přišití knoflíku se dvěma dírkami."

Základní pojmy a pojmy: textil, vlákna, jehla, nůžky, šablona, ​​špatná strana, pravá strana, vytáhnout, sešít, propíchnout, utáhnout, připevnit.

Ó organizační struktura (scénář) lekce

I. Příprava na vnímání nového materiálu.

Komunikace tématu a cílů lekce.

Učitel čte báseň od Z. Alexandrové.

Jsem smutný. Z mé košile

Tlačítka spěchají ve strachu.

Jakmile je přišiji, zase se vrátí

Odtrhnou se a utečou.

Bez žádosti o povolení,

Jdou na přestávku.

nechápu jaký strach

Chytila ​​je košile?

Proč si myslíte, že této postavě neustále slézaly knoflíky z košile?

Co můžete říci o člověku, kterému se utrhly knoflíky na oblečení?

Chodíte kolem sebe vždy upravení a upravení?

Co uděláte, když se vám uvolní knoflík na oblečení? Chtěli byste se sami naučit přišívat knoflíky?

Dnes se v lekci naučíme tuto důležitou dovednost - šití na knoflíky. Samozřejmě víte, že tlačítka jsou jiná. Kteří?

Učitel může na tabuli pozvat děti, které mají na oblečení knoflíky odlišné typy a předvést ukázky tlačítek.

Věděli jste, že tlačítka se objevila relativně nedávno, asi před 600 lety?

Film vám řekne, jak se lidé bez knoflíků obešli a jaké byly první knoflíky.

Je promítán multimediální film „Přišití knoflíku se dvěma dírkami“, I. část od slov „Víte, jak lidé vynalezli knoflík?...“ až po slova „Za naší doby...“.

Co chceš říct? Jaké objevy jste učinili? co tě překvapilo? ohromen?

O tom, jaká tlačítka aktuálně existují, jsme si již řekli. Uvidíme, možná jsme nepojmenovali všechny druhy.

Je promítán multimediální film „Přišití knoflíku se dvěma dírkami“, část I až po slova „Slouží k zapínání a zdobení oděvů...“.

Co nového jste se naučili? K čemu slouží tlačítka?

Promítá se multimediální film „Šití na knoflík se dvěma dírkami“, část I až do konce.

Jakým úkolům dnes ve třídě čelíme?(Vyjádření studentů.)

II. Objevování nových poznatků.

Práce s učebnicí(str. 78–79).

Podívat se na obrázky. Rozumíš všemu? Aby byly všechny nejasné body jasné, podívejme se na film.

Ukázka multimediálního filmu „Šití na knoflík se dvěma dírkami“, část II od slov „Uvažme uzel na niti...“ až do konce.

Už rozumíte technologii přišívání knoflíku, který má dvě dírky?

Aby vaše práce byla úspěšnější...(udělejme plán).

III. Primární upevňování znalostí.

Plánování.

Pracovní plán :

1. Na niti uvažte uzel.

2. Provlékněte jehlu a provlékněte plátnem (látkou).

3. Nasaďte tlačítko.

4. Navlékněte jehlu a nit do druhého otvoru.

5. Opakujte operaci ještě dvakrát.

6. Uvažte uzel na špatné straně.

7. Odstřihněte přebytečnou nit.

8. Zhodnoťme práci.

Studenti porovnávají plán, který vypracovali, s plánem uvedeným v učebnici (str. 78) a ve filmu „Šit na knoflík se dvěma dírkami“, část III.

Nyní, když jste viděli, jak správně přišít knoflík a máte vytvořený plán, můžete si knoflík sami přišít. Dejte si ale velký pozor, abyste se nepíchli jehlou a snažte se nepíchnout do knoflíku, protože i knoflíky se mohou bát.

Učitel čte báseň E. Menžinské.

Tlačítka byla vyděšená, zmatená,

Vykulili se za rohy a utekli.

Ptám se nahlas: "Proč jsi utekl?"

Šeptají: "Jehla má nos jako žihadlo!"

Hubení, pichlaví, velmi jsme se báli."

Sbírám knoflíky do dlaně.

Říkám vyděšeným: „Ach, vy malí!

Uklidni se, tiše tě zašiju!

Nepíchnu ani jedno tlačítko!"

Samostatná práce.

Bylo těžké přišít knoflík? Co vám připadalo obzvlášť obtížné?

V Pondělí

V pondělí jsem plavalZnázorněte plavání.

A v úterý jsem maloval.Znázornit kresbu.

Ve středu jsem si dlouho umyl obličej,Předstírají, že se myjí.

A ve čtvrtek jsem hrál fotbal.Běh na místě.

V pátek jsem skočil, běžel,Skákání na místě.

Tančil jsem velmi dlouho.Otočí se na místě.

A v sobotu, neděliTleskat.

Celý den jsem odpočíval.Dřepněte si, ruce

pod tváří - „usnout“.

Práce s učebnicí(str. 80).

Přišil jsi knoflíky se dvěma dírkami. Chcete se naučit přišívat knoflíky, které mají čtyři dírky?

Podívejte se na obrázky v učebnici. Co chceš říct?

Přesně tak, existují různé způsoby přišívání knoflíků se čtyřmi dírkami. Řekněte nám pomocí obrázků v učebnici o každém z nich.

Sledování probíhajících prací.

Učitel předvádí jednotlivé způsoby přišívání knoflíků, žáci pozorují.

Samostatná práce.

Poznámka. Učitel může ukázat všechny způsoby šití knoflíků se čtyřmi dírkami najednou a potom žáci samostatně šijí knoflíky všemi znázorněnými způsoby, ale vzhledem k věku dětí je vhodnější ukázat nejprve jeden způsob, aby studenti to opakují, pak druhý atd.

IV. Shrnutí lekce. Odraz.

Naše lekce se blíží ke konci. Co tě naučil? Jaké nové znalosti a dovednosti jste získali? Budou se vám hodit v pozdějším věku?

Výstava děl.

jak se ti dneska pracovalo? Povedlo se všechno? Co bylo obzvlášť těžké? Co se zdálo snadné?

Chtěli byste někomu říct o tom, co jste se dnes naučili a naučili ve třídě?

Chtěli byste někoho naučit to, co jste se dnes naučili?

Doplňkový materiál na lekci

ZAJÍMAVOSTI Z HISTORIE TLAČÍTKA *

Zdálo by se, jaký knoflík – kdo na tento ryze užitkový detail myslí při ranním zapínání košile? Když se na to však podíváte z trochu jiného úhlu, může se otevřít spousta zajímavého. Každá věc má totiž nejen svou historii, ale také spoustu fantasticky vzrušujících funkcí...

Kde a kdy se tlačítka objevila?

První spojovací prvky, připomínající knoflíky, se objevily kolem 3. tisíciletí před naším letopočtem. Při vykopávkách v údolí Indu byl nalezen skutečný knoflík se dvěma otvory na šití.

V Evropě se první knoflíky objevily ve 4. století před naším letopočtem. e., mezi řeckými válečníky. Zřejmě bylo potřeba něco, čím by se daly (kromě špendlíků) držet kusy oblečení pohromadě. Kožené opasky na „uniformách“ válečníků se vpředu zapínaly na několik kovových knoflíků na nohavicích. Mezi objevenými předměty starověkého řeckého umění pocházejícími ze 4. století před naším letopočtem. E. do 1. století našeho letopočtu např. narazíte na knoflíky vyrobené ze zlata.

Během středověku přivezli rytíři knoflíky do Evropy z Blízkého východu, ale rozšířily se až v 18. století. A nejprve, kupodivu, muži projevili zájem o nové spojovací prvky. Ženy přivítaly vzhled knoflíků nepřátelsky a pokračovaly v používání špendlíků.

Pánské oblečení v té době nebylo nižší než dámské oblečení v jasu a luxusu. Knoflíky byly vyrobeny z drahých kovů a často byly zdobeny drahými kameny.

Knoflík, kterému se tehdy říkalo „knoflík“, se k ruským módním umělcům dostal koncem 15. – začátkem 16. století. Ve 13.–14. století na Rusi nebyly žádné knoflíky, ale lidé se oblékali nějak takto: v kusu materiálu byl vyříznut otvor pro hlavu – zde je původní model. Oblečení bylo zajištěno pásy.

Vrcholem koníčku pro knoflíky v Rusku bylo 16. století, doba Ivana Hrozného, ​​kdy se knoflíky začaly používat jako dekorace: přišívaly se na rukávech, od lokte k manžetě a na hrudi, od r. krk do pasu. Řemeslné zpracování a propracovanost knoflíků měly demonstrovat bohatství jejich majitele. Knoflíky ze zlata, stříbra a slonoviny symbolizovaly bohatství a vysoké postavení ve společnosti. Před Petrovou slavnou kostýmní reformou a nařízením nosit cizí šaty platili ruští bojaři a bojaři bez výdělku zlatníkům a zahraničním obchodníkům spoustu peněz za knoflíky z drahých kovů s vložkami z tyrkysu, perel, korálů a smaltů. Takové knoflíky byly obvykle přišity na svrchní oděvy a upevněny smyčkami vyrobenými z kůže nebo šňůry. Někomu se líbily prolamované knoflíky, jinému pevné, se vzorem vyrobeným v niello, s rytím. Jejich velikosti byly různé – od hrášku po vejce. Knoflíky byly předávány dědictvím, zahrnuty do věna, používány jako přívěsky na náušnice a jako korálky.

Se vznikem nových druhů pánské oblečení- fraky, kabáty, saka, saka - knoflíky se začínají dělat malé, strohější, barevně střídmé. V konec XIX století vstoupily do dámské módy halenky, saka a kabáty a pro ženy se stalo nemožné obejít se bez knoflíků. Tehdy je ženy začaly hojně používat!

Tlačítko jako identifikační znak.

V carském Rusku se resortní knoflíky používaly na uniformy různých ministerstev, provinčních a městských vlád, armád a námořních jednotek, vzdělávací instituce atd. Jsou velmi důležitým materiálem pro historiky. Z knoflíku uniformy můžete určit, ke kterému oddělení úředník, který ji nosí, patřil, v jakých letech sloužil a v jakých hodnostech. Za Nicholase I., který zavedl do používání tlačítka oddělení, téměř všechna úředníciříše - od hlídače po státního kancléře - nosili uniformy s knoflíky určitého typu.

Některé emblémy, které byly vyobrazeny na knoflících oddělení v předrevolučním Rusku, se používají dodnes. Například dubové větve pro lesníky, kotva pro zaměstnance námořnictva atp.

Důstojnické knoflíky se lišily od knoflíků vojáků tím, že musely být zlaté nebo stříbrné (podle postavení majitele), častěji se však vyráběly zlacené a postříbřené. Vojácké byly vyrobeny z mědi, bronzu, cínu a mosazi.

U stráží a u generálů byly knoflíky erbem s orlicí. Navíc u těch pluků, kde byli náčelníci členové císařské rodiny, byl na knoflíkech vyobrazení císařské koruny.

V průběhu let materiál, ze kterého se knoflíky vyráběly, zlevnil. Během první světové války začalo Německo místo stříbra razit mince ze železa a zinku, Rusko začalo vydávat papírové peníze místo mědi. A knoflíky se staly železem a cínem. Na počátku dvacátého století s rozvojem chemického průmyslu bylo zlato, sklo a porcelán postupně nahrazováno plasty. Pokud mluvíme o kovu, pak pokud se ve 20-30 letech dvacátého století knoflíky stále razily z bronzu a mosazi, pak se po 50. letech začaly vyrábět pouze z hliníku. A nyní můžeme říci, že éra kovových knoflíků skončila. Pravda, některé země (například Švédsko, Anglie), kterým záleží na prestiži své armády, stále pokračují ve výrobě knoflíků pro armádu z těžkého kovu. Přesto většina armád přešla na hliník nebo plast.



Podíl: